KOLORY OGNIA

Pierre Lemaitre

Tytuł oryginału: COULEURS DE L'INCENDIE
Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Liczba stron: 480
Format: 143 x 205 mm
ISBN: 978-83-6742-644-2
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 13 marca 2024

Druga powieść, po uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów w 2013 roku Do zobaczenia w zaświatach, rozpiętej między dwiema wielkimi wojnami epickiej trylogii Pierre’a Lamaitre’a Dzieci katastrofy.

Nie ma takiego piekła, które pokonałoby tę kobietę.

Luty 1927 roku. Cały Paryż zbiera się na pogrzebie wpływowego milionera, Marcela Péricourta. Jego finansowe imperium ma przejąć wnuk, ale los decyduje inaczej… Jednego dnia załamuje się całe życie córki Marcela, Madeleine, a ona sama orientuje się, że nie zostało jej nic, prócz nędzy i upadku.

Madeleine przyjdzie zmierzyć się z niegodziwością ludzi, chciwością czasów, korupcją oraz niezdrową ambicją zarządców imperium jej ojca. Będzie musiała wykorzystać całą inteligencję, determinację oraz odziedziczony po ojcu instynkt, by przetrwać i odbudować życie i majątek, choć jej, jako kobiecie, nie przysługuje nawet prawo do podpisania czeku…

Ta kobieta – choć jeszcze o tym nie wie – ma w sobie siłę charakteru ojca, która doprowadziła go do fortuny. I obmyśli iście diabelski plan, aby zemścić się na sprawcach jej upadku.

Adaptacja filmowa powieści, oparta na scenariuszu samego Pierre’a Lamaitre’a, trafiła na ekrany kin w 2022 roku. Francusko-belgijską produkcję wyreżyserował Clovis Cornillac, a w rolach głównych wystąpili między innymi: Léa Drucker, Benoît Poelvoorde, Alice Isaaz, Olivier Gourmet, Fanny Ardant, Jérémy Lopez oraz Alban Lenoir.

To książka, która jest głębsza i bardziej poruszająca od „Do zobaczenia w zaświatach”. Czeka was rozkosz czytania!
„Lire”

 Literatura pełna gniewu i przeogromnego talentu.
„L’Obs”

Czytelnik zostaje przez tę powieść pochłonięty i może tylko kroczyć przez kolejne strony – oniemiały z zachwytu.
„La Grande Librairie”

więcej

Recenzje

Najcudowniejsza opowieść o zemście! Lemaitre pokazuje, że u niego jest życie po kryminałach. Idealnie pasuje do tego określenie z dawnych lat – marivaudage, oznaczające utwór oparty na wartkiej, skomplikowanej licznymi intrygami akcji, o finezyjnym humorze, grach słownych, zaskakujących zwrotach i nieoczekiwanym zakończeniu...

Robert Ostaszewski, pisarz i krytyk literacki

MONSIEUR LEMAITRE ZNOWU W FORMIE! Ech, ten Pierre Lemaitre! Ten to zawsze musi przywalić! Czytałem tę powieść i myślałem sobie, że Dumas (ojciec) były z niej zadowolony. Bo też „Kolory ognia” wyrastają nade wszystko z „Hrabiego Monte Christo”. (...) Byłby też zadowolony Balzac. Bo mamy tu istną komedię (w nieśmiesznym balzakowskim sensie) ludzką, kapitalną galerię postaci (...) Zola, moim zdaniem, też by przyklasnął. Jest to wszak pogłębiony portret społeczeństwa rządzonego przez pieniądz, precyzyjna wiwisekcja, w której jest coś z naukowej wręcz nieubłagalności. No i Flaubert, o, ten to by się ucieszył bardzo, nawet nie tyle ze sprytnej narracji kojarzącej się z „Panią Bovary”, ale nade wszystko z erotycznego wymiaru tej powieści. Nie muszę chyba dodawać, że skoro Dumasowi, Balzakowi, Zoli i Flaubertowi by się podobało, no to ja tym bardziej byłem zachwycony! Cieszy mnie bardzo, że Lamaitre odstawia na bok kryminały i pisze taką właśnie prozę. WSPANIAŁA POWIEŚĆ!

Tomasz Pindel, RMF Classic audycja "Piątka z literartury"

„Kolory ognia” to opowieść o zdradzonej przez współpracowników niezłomnej Madeleine oraz jej sparaliżowanym, ale mającym fantastyczne ucho oraz bystry umysł synu. Także o monstrualnie otyłej śpiewaczce, która potrafiła zagrać na nosie Hitlerowi oraz polskiej opiekunce potrafiącej zatrzymać szturm wroga jednym wejściem na drabinę. Wreszcie o tym, że czasem na zemstę trzeba długo czekać, udając w tym czasie zainteresowanie „malowaniem leżaków na Titanicu”, jednak sprawiedliwość, mimo wszystko, zawsze ma szansę. Czeka na was jednocześnie wzruszająca i uroczo ironiczna opowieść.

Sylwia Skorstad, Republika kobiet

Afery, spiski, seks - Lemaitre znów doskonały! "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre to znakomita powieść o zemście, niczym „Hrabia Monte Chri-sto" Dumasa, i równie miła w lekturze. To iście balzakowski fresk społeczno-psychologiczny, napisany z dużą domieszką ironii. Trylogia domaga się części trzeciej. Ta ukazała się we Francji w styczniu 2020 jako „Miroir de nos peines" (Lustro naszych smutków). Obyśmy nie czekali zbyt długo na przekład.

Jacek Szczerba, KSIĄŻKI. Magazyn do czytania

To książka, która jest głębsza i bardziej poruszająca od „Do zobaczenia w zaświatach”. Czeka was rozkosz czytania!

„Lire”

Literatura pełna gniewu i przeogromnego talentu.

„L’Obs”

Czytelnik zostaje przez tę powieść pochłonięty i może tylko kroczyć przez kolejne strony – oniemiały z zachwytu.

„La Grande Librairie”