Drodzy Czytelnicy !

Za nami kolejny wspaniały rok pełen ciekawych książek i wydawniczych wyzwań. Z przyjemnością odnotowaliśmy, że czytelnicy coraz częściej sięgają po książki – w wersji zarówno tradycyjnej, jak i elektronicznej, a także dźwiękowej. Wygląda na to, że w okresie pandemii książki są nawet jeśli nie najskuteczniejszym, to najbardziej przyjemnym i powszechnym lekiem.

W 2022 rok wkraczamy śmiało − z ciekawością i optymizmem. Pragniemy jak zawsze oddać w ręce Czytelników bogaty wybór wspaniałych tytułów – od klasyki literatury, przez bestsellerowe książki autorów dobrze znanych, lubianych i wyczekiwanych, po powieści cenionych i wyróżnianych prestiżowymi nagrodami pisarzy współczesnych oraz najciekawsze propozycje z literatury faktu. W 2022 roku będziemy spełniać czytelnicze pragnienia i zaskakiwać.

Chociaż rok zaczniemy romantycznie, od najnowszej powieści Nicholasa Sparksa Jedno życzenie, nie jest tajemnicą, że specjalnością Albatrosa są świetne, trzymające w napięciu kryminały, thrillery i powieści sensacyjne. W tym roku nie zawiodą autorzy bestsellerów: Lee Child − któremu z bratem pracuje się jeszcze lepiej niż solo, czego dowodem jest kolejny tom przygód Jacka Reachera Lepiej już umrzeć; Ian Rankin − nie tylko poznamy nowe przygody Johna Rebusa, czytelnicy będą też mogli sięgnąć po wcześniejsze tomy oraz audiobooki; Donato Carrisi − który zaskoczy kolejną mroczną i niepokojącą zagadką w powieści Jestem otchłanią; Harlan Coben − arcymistrz thrillera, który w The Match powróci do intrygującego bohatera z tajemniczą przeszłością, znanego już czytelnikom z powieści Chłopiec z lasu; Lisa Gardner − oprócz wznowień kolejnych tomów serii z D.D. Warren w nowej szacie graficznej w tym roku ukaże się jej Before She Disapeared (pol. tłum. Zanim zniknęła), pierwsza powieść z nową, genialnie skonstruowaną bohaterką; wreszcie Tess Gerritsen − która na kartach Listen to me (pol. tłum. Wysłuchaj mnie) w końcu przedstawi czytelnikom dalsze losy popularnego duetu śledczego Rizzoli & Isles.

Wielbicieli serii thrillerów psychologicznych ucieszą z pewnością nowe książki znanych pisarek: Jenny Blackhurst (jej Córka mordercy jest po prostu rewelacyjna!), Jane Corry i C.L. Taylor. Niecierpliwie czekamy na nowy thriller ambitnej i dysponującej świetnym stylem Alex Marwood. Jesteśmy też ciekawi, jak czytelnicy zareagują na zupełnie nową autorkę w tym cyklu, Egan Hughes, która w To jeszcze nie koniec umiejętnie bawi się konwencją thrillera psychologicznego, by stworzyć oryginalną, emocjonującą historię i klaustrofobiczną wręcz atmosferę.

Uwagę tych, którzy lubią powieści trzymające w napięciu i pełne emocji, chcielibyśmy zwrócić na książki Ultimatum T.J. Newman i Przedsionek piekła Anny Bailey. Ta pierwsza to napisana przez byłą stewardesę powieść o pełnym grozy locie z Los Angeles do Nowego Jorku, która sprawi, że następnym razem zastanowicie się dwa razy, zanim wsiądziecie na pokład samolotu. Druga jest wybitnie napisanym, mrocznym thrillerem opowiadającym o miłości, nienawiści, poczuciu winy, traumie i nietolerancji w dusznej atmosferze małego amerykańskiego miasteczka w stylu Twin Peaks.

Niespodzianką jest, że o napisanie kryminału pokusiła się uwielbiana autorka obyczajówek, Lucinda Riley. Jej wcześniej niepublikowana powieść The Murders at Fleat House (pol. tłum. Tajemnica Fleat House) to pasjonująca, klimatyczna historia rozgrywająca się w elitarnej brytyjskiej szkole z internatem − z zagadką, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. Na romans z kryminałem pozwolił sobie także dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera, Colson Whitehead. Harlem Shuffle to jednocześnie saga rodzinna udająca powieść kryminalną, przezabawny i wzruszający moralitet, powieść społeczna o rasie i władzy, a w końcu także list miłosny do Harlemu − powieść zabawna, nostalgiczna, łotrzykowska.

Oczywiście nie zapominamy o wszystkich tych, którzy lubią się bać. Mamy dla nich Sabat czarownic Grahama Mastertona − wyczekiwaną kontynuację Szkarłatnej wdowy, która łączy powieść historyczną z elementami klasycznego horroru; a także kolejne dwa tomy przygód Gwendy Peterson, znanej z Pudełka z guzikami Gwendy autorstwa Richarda Chizmara i Stephena Kinga. Być może okaże się nawet, że zaskakująca Ostatnia misja Gwendy nie będzie ostatnią niespodzianką od króla horroru w Albatrosie w 2022 roku, ale o tym na razie cicho sza…

Seria Butikowa to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych za walory edytorskie i literackie serii wydawniczych Albatrosa. W tym roku wzbogacimy ją o kolejny tytuł Diane Setterfield, Czarne skrzydła czasu, w nowym tłumaczeniu. W serii pojawią się też następne powieści klasycznej już mistrzyni thrillera, Daphne du Maurier. A miłośnikom sztuki przyjemność sprawi z pewnością wspaniała książka Sophie Haydock Cztery muzy, opowiadająca o losach czterech kobiet, które na początku XX wieku w Wiedniu inspirowały charyzmatycznego i kontrowersyjnego malarza, Egona Schielego.

Miłośnicy epickich sag z historią w tle koniecznie powinni sięgnąć po nowe książki Julii Navarro i Caroliny De Robertis. Moje miejsce na ziemi Navarro, jednej z najpopularniejszych autorek w Hiszpanii, to wielka oda do przyjaźni i opowieść o tym, jak historia determinuje ludzkie losy. To też powieść o niespełnionej miłości, poczuciu winy, zemście i duchach przeszłości, które uniemożliwiają patrzenie w przyszłość. Z kolei Cantoras De Robertis opowiada historię pięciu różnych kobiet, które w Urugwaju, u szczytu wojskowej dyktatury, odnajdują w sobie nawzajem kochanki, przyjaciółki, a wreszcie rodzinę. Książka Caroliny De Robertis to zapierający dech w piersiach obraz zapomnianej historii oraz portret homoseksualnej miłości, zżytej − choć różnorodnej − wspólnoty i siły ludzkiego ducha. Krytycy zgodnie okrzyknęli Cantoras arcydziełem literatury gender.

Kwestię tożsamości seksualnej porusza także − choć w znacznie lżejszym wydaniu − Double Booked Lily Lindon, która dołączy do serii Mała Czarna. Będzie to świeża, niezwykle aktualna i dowcipna komedia romantyczna o wrażliwej młodej kobiecie w wieloletnim heteroseksualnym związku, która zdaje sobie sprawę, że jest biseksualna, i nie mogąc zorientować się w swoich preferencjach, zaczyna prowadzić podwójne życie. Oczywiście w tym roku w serii Mała Czarna nie mogłoby zabraknąć nowej powieści Beth O’Leary, autorki bestsellerowych Współlokatorów. Wielki nieobecny (oryg. The No-Show) będzie arcyzabawną historią o randkach, oczekiwaniu i pułapkach, jakie zastawia na nas miłość, kiedy najmniej się tego spodziewamy.

A skoro już przy miłości jesteśmy, to w rok 2022 silną reprezentację w Albatrosie będą mieli Francuzi. Wspaniała powieść Valérie Perrin Niezwykłe życie Violette zachwyciła już czytelników we Francji i we Włoszech − w obu krajach jest absolutnym hitem sprzedażowym. Książka jest hymnem do szczęścia i wielką pochwałą radości z małych rzeczy; a opowiedziana w niej historia wzrusza i daje nadzieję. Ostatniego tomu doczeka się w tym roku znakomita trylogia francuskiego pisarza Pierre’a Lemaitre’a. Do zobaczenia w zaświatach, Kolory ognia i zamykające cykl, najnowsze Lustro naszych smutków tworzą razem poruszający fresk historyczny odkrywający prawdę o trudnym okresie w historii Francji pomiędzy dwiema największymi wojnami XX wieku. Rodzinne sekrety, wielcy bohaterowie, siła historii, zwroty akcji, burleska i tragizm − wszystko to składa się na dzieło uhonorowanego Nagrodą Goncourtów Pierre’a Lemaitre’a, który bez wątpienia znajduje się u szczytu sił i możliwości twórczych. Na wyżyny kunsztu literackiego wspina się również Guillaume Musso, gwiazda francuskiej literatury − ulubieniec mediów, krytyków i czytelników (od dziesięciu lat nieprzerwanie utrzymujący się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych francuskich pisarzy!). Jego Nieznajoma z Sekwany to emocjonujący thriller, w którego fabule znajdziemy odniesienia do jednej z najsłynniejszych paryskich historii kryminalnych oraz do greckiej mitologii.

2022 rok upłynie również pod znakiem ekranizacji, a co za tym idzie – filmowych wydań książek. Monachium Roberta Harrisa, którego fabuła osnuta jest wokół niesławnej konferencji monachijskiej z 1938 roku, w wersji filmowej trafi na platformę Netflix już w styczniu. Poziom śmierci Lee Childa, ekranizację pierwszej powieści z Jackiem Reacherem, w której główny bohater wreszcie uzyska odpowiednio solidną posturę, będziemy mogli oglądać w lutym dzięki platformie Amazon Prime. Na Netflixie niedawno pojawiła się serialowa adaptacja Zostań przy mnie (w tej chwili najchętniej oglądana produkcja tej platformy na całym świecie!), a już wiosną możemy spodziewać się kolejnego serialu na podstawie prozy Harlana Cobena. Tym razem będzie to Zachowaj spokój, już druga produkcja zrealizowaną przez polską ekipę filmową. W obsadzie znajdą się m.in. Magdalena Boczarska i Leszek Lichota. W wakacje z kolei będziemy mogli zasłaniać oczy ze strachu w chłodnych kinowych salach, gdzie obejrzymy film na podstawie opowiadania Czarny telefon Joego Hilla, ze zbioru Upiory XX wieku.

Coraz większą rolę odgrywają w portfolio Albatrosa produkcje audio. Dbamy o ich najwyższą jakość i dążymy do coraz bardziej wyszukanych form. W tym roku pojawią się z pewnością słuchowiska Świat bez końca i Zima świata na podstawie prozy niezwykle cenionego w Polsce i na świecie Kena Folletta, z niezrównanym Krzysztofem Gosztyłą w roli narratora. Ale nie będą to jedyne superprodukcje w naszej ofercie, szykujemy również kilka innych niespodzianek.

Na koniec ciekawe propozycje z literatury faktu. Audrey Hepburn. Wojowniczka Roberta Matzena będzie kolejną książką odsłaniającą nieznane oblicze legendy kina i ikony mody. Tym razem autor opowie o ostatnich latach jej życia i działalności charytatywnej, która pochłonęła ją bez reszty. Z kolei mieszkająca we Włoszech amerykańska dziennikarka Barbie Latza Nadeau w Matkach chrzestnych opowie o kobiecej stronie włoskiej mafii.

Oczywiście powyższe zestawienie to zaledwie przedsmak wszystkich wydawniczych niespodzianek, jakie w tym roku przygotujemy dla miłośników książek, pochłaniających je zarówno w formie tradycyjnej, jak i w postaci e-booków oraz w wersjach audio! Sami z wielką ciekawością czekamy m.in. na nową książkę Toma Phillipsa, który tym razem dowcipnie opowie nam o teoriach spiskowych, oraz powieści wybitnych brytyjskich autorów, Iana McEwana i Roberta Harrisa, które już wkrótce trafią do naszego katalogu. Niezmiennie będziemy kierować się naszym credo – Najsławniejsi autorzy, najgłośniejsze książki, największe światowe bestsellery – i dostarczać Czytelnikom doskonałej i różnorodnej lektury przez okrągły rok. Mamy nadzieję, że wydawane przez nas książki dostarczą Państwu wielu emocji: radości, wzruszeń i literackich zachwytów!

Szczegółowe informacje o tegorocznych premierach Albatrosa znajdziecie tutaj:

ZAPOWIEDZI 2022

 

Serdecznie pozdrawiamy
Zespół Wydawnictwa Albatros

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL