Święta Bożego Narodzenia to najbardziej prezentowy czas w roku i okres urodzajnych żniw dla książkoholików.
Specjalnie dla Was, wielbicieli książek i poszukiwaczy prezentów (pod choinkę i na wszystkie możliwe okazje!), Olga Kowalska z Wielkiego Buka, jedna z najpopularniejszych w Polsce blogerek książkowych, przyjrzała się wnikliwie tegorocznej ofercie Albatrosa i wybrała tytuły, które są absolutnym must have!
Oto jej lista TOP (dostępna również w wersji filmowej tutaj!) − mamy nadzieję, że będzie dla Was inspiracją w nadchodzących dniach przedświątecznej zakupowej gorączki:
„Była sobie rzeka” Diane Setterfield
Zachwycająca opowieść o opowieściach, o snuciu historii, o mitach, o tajemnicy i wspomnieniach… W pewną zimową noc zaginęły trzy dziewczynki, odnalazła się tylko jedna z nich. Teraz staje się bohaterką życia okolicznych mieszkańców rzeki, którzy krążą wokół niej, którzy przekazują sobie jej dzieje z ust do ust. Coś pięknego, tajemniczego i napisanego w taki sposób, że aż zapiera dech!
Idealna dla miłośników klasycznych opowieści w duchu książek Charlesa Dickensa!
„Niech stanie się światłość” Ken Follett
Na cykl „Filarów ziemi” składają się dzisiaj już cztery grubaśne książki, z którymi można spokojnie spędzić całą jesień i zimę, jeśli tylko chcemy. Warto jednak przygodę z Folle
tem rozpocząć od jego najnowszej powieści „Niech stanie się światłość”, która stanowi swoiste preludium do fabularnych wydarzeń przedstawionych w serii o Kingsbridge i legendarnej katedrze.
Nikt tak jak Ken Follett nie potrafi pisać o minionych stuleciach – tak przystępnym językiem wplatać losy zwykłych ludzi w dzieje wielkiej historii, tak barwnie opisywać ich codzienność, tak ciekawie snuć opowieści o dziwnych przypadkach ludzkiego żywota w początkach drugiego tysiąclecia naszej ery. Tych książek nie czyta się, a pożera z szeroko otwartymi oczami.
„Niech stanie się światłość” dostępne jest teraz aż w trzech różnych formatach: w oprawie twardej, w oprawie twardej w wydaniu specjalnym w dużym formacie oraz w wersji audio (zarówno jako plik, jak i nagranie na płycie CD) w brawurowej interpretacji Krzysztofa Gosztyły. Oczywiście powieść możecie czytać również również jako e-book.
„Chłopiec z lasu” Harlan Coben Harlan Coben
12 listopada na księgarskie półki powrócił jeden ze współczesnych mistrzów thrillerów tym razem proponując czytelnikom pełną emocji opowieścią o zaginionej dziewczynie i mężczyźnie, który musi ją odnaleźć. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że on sam o sobie nie wie zbyt wiele i pamięta zna swojej przeszłości – to on jest tytułowym „Chłopcem z lasu” znalezionym przed laty w lesie, samotnym dzikim dzieckiem. Teraz, już jako dorosły mężczyzna, chłopiec z lasu, aby odnaleźć innych odnaleźć innych, będzie musiał odnaleźć samego siebie.
Coben w najnowszej powieści stworzył niesamowitą i przejmującą atmosferę!
Każdy kto lubi książki o tajemnicach, sekretach i ludzkich słabościach powinien sięgnąć po tę książkę. Uwielbiana autorka takich tytułów, jak chociażby „Za zamkniętymi drzwiami znów serwuje swoim czytelnikom dreszcz niepokoju. Wymarzone przyjęcie staje się areną dramatu, by przekształcić się ostatecznie w rodzinną tragedię.
To opowieść o sekretach, które na zawsze powinny były zostać pogrzebane (choć oczywiście nie mogły).
„Dublerka” B.A. Paris, Sophie Hannah / Clare Mackintosh / Holly Brown
Cztery bestsellerowe autorki dreszczowców i… jedna książka! Cztery matki, cztery córki i bezlitosna rywalizacja. Opowieść o okrucieństwie, zemście i poświęceniu. O tym do czego zdolna jest matka, kiedy zagrożona jest jej ukochana córka. A w tle tej emocjonującej historii − prestiżowa szkoła artystyczna.
Trzyma w napięciu do ostatniej strony!
„Powiem tylko raz” Lisa Gardner
Przejmujący thriller, a w nim historia pewnej nietypowej zbrodni i trzech kobiet w nią uwikłanych. Opowieść o tajemnicach przeszłości, o kłamstwach i poruszającej prawdzie, której nikt nie chciał nigdy poznać. Teoretycznie to już 10. tom serii o detektyw D.D. Warren, ale jeśli do tej pory nie poznaliście twórczości tej autorki, nic nie szkodzi, możecie zacząć od Powiem tylko raz” i czytać ją jako zupełnie osobną historię.
Warto wspomnieć, że jest to pierwsza z książek Lisy Gardner, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Albatros, zapowiedzi kolejnych powieści tej autorki również wypatrujcie na stronie Albatrosa.
„Gaz do dechy”, Dziwna pogoda”, „Strażak”. „NOS4A2” Joe Hill
Poczwórna gratka dla miłośników horroru! Dwa zbiory opowiadań i dwie powieści; nowość i trzy wznowienia w jednolitej, pięknie dopracowanej szacie graficznej. Do wyboru: „Strażak”, czyli mroczna wizja apokalipsy i świata, który po niej nadejdzie; „NOS4A2” − fenomenalna powieść z wątkiem świątecznym i… wampirycznym; „Gaz do dechy” i Dziwna pogoda” − dwa zbiory opowiadań nawiązujących do największych klasyków gatunku, ale też pisanych w wyjątkowym, charakterystycznym stylu i bazujących na oryginalnej wyobraźni autora.
Każda z tych książek to odrębna, zamknięta całość, ale razem tworzą wyjątkową serię wydawniczą, która będzie się pięknie prezentowała w domowej biblioteczce.
„Cudowna książka, Wszystkie cudowne historie” R.J. Palacio
Idealny prezent dla młodszych czytelników. Tom zawiera powieść „Cudowny chłopak”, czyli wzruszającą i ciepłą historię o odmienności i przyjaźni, oraz zbiór opowiadań „Cudowny chłopak i ja”, uzupełniający niezwykłą historię małego Augusta Pullmana i opowiadający ją z punktu widzenia jego szkolnych koleżanek i kolegów.
Powieść graficzna dla nastolatków. Autorka „Cudownego chłopaka” snuje przejmującą opowieść o dwojgu dzieci, których połączyły tragiczne wydarzenia drugiej wojny światowej. Niepełnosprawny chłopiec chroni żydowską dziewczynkę, nie bacząc na różnice i przeszłość, które ich dzielą. To opowieść o odwiecznej sile dobra, które triumfuje nawet w najbardziej dramatycznych czasach.
„Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji” Sean Hepburn Ferrer
Pierwsza z dwóch biografii poświęconych wspaniałej aktorce, która wciąż oddziałuje na wyobraźnię widzów i niezmiennie inspiruje urodą i stylem. Mowa oczywiście o Audrey Hepburn, znanej z ról w „Rzymskich wakacjach” i „Śniadaniu u Tiffany’ego”. Bardzo osobista biografia, napisana przez syna aktorki. Historia kobiety o wielkim talencie i jeszcze większym sercu. Wewnątrz znajdziemy ponad trzysta unikatowych zdjęć z prywatnych archiwów aktorki.
„Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu” Robert Matzen
Książka jest wynikiem autorskiego śledztwa, które umożliwiły odtajnione przez FBI dokumenty dotyczące młodości jej aktorki i przeszłości jej rodziny, szczególnie podczas drugiej wojny światowej. Pełna ciekawostek i nieznanych faktów z życia aktorki będzie doskonałym uzupełnieniem tej wiedzy, którą już mamy o późniejszych latach jej życia i hollywoodzkiej karierze. Obie książki uzupełniają się i stanowią idealny zestaw prezentowy, który pięknie zaprezentuje się na półce.
„Sekrety włoskiej kuchni” Elena Kostioukovitch
Opowieść o kulturze jedzenia, o kwintesencji włoskich smaków i włoskiej duszy, o pięknie codzienności i zwykłej radości życia z przedmową nieodżałowanego włoskiego twórcy Umberto Eco. W swojej publikacji autorka udowadnia, że jedzenie to jedynie pretekst. Pretekst, by móc o tym jedzeniu rozmawiać, by cieszyć się chwilą, by korzystać z życia. Jedzenie to dopiero początek podróży przez wszystkie regiony słonecznej Italii, to przyczynek do rozmowy o kulturze i o tym, co tak naprawdę tę kulturę tworzy.
Nie tylko dla smakoszy!
„Chłopiec, kret, lis i koń” Charlie Mackesy
Absolutna perełka i uniwersalny prezent dla młodszych i starszych czytelników! Zbiór małych życiowych mądrości, który zachwyca i oczarowuje. Lektura idealna na trudny czas, na czas wyzwań, która koi serce i porusza swoją prostotą. Teksty przywodzą na myśl kubusiowo-puchatkowe powiedzonka i sentencje z „Małego księcia”. Całość zilustrowana jest w charakterystyczny i wyjątkowy sposób. To jedna z tych książek, do których wraca się przez całe życie.
Z takimi książkami żaden długi zimowy dzień nie będą Wam straszny, żaden wieczór zbyt długi, a żadna noc zbyt mroczna. Pamiętajcie, że książka to zawsze najlepszy prezent − tylko dzięki niej wybierzecie się w fascynującą podróż w nieznane, nie ruszając się z wygodnej kanapy, spod ciepłego koca ?
Wspaniałego zimowego zaczytania – pod choinką i nie tylko!
Materiał powstał we współpracy z Olgą Kowalską z bloga literackiego WielkiBuk.com