Przeznaczenia nie sposób odmienić…
Po raz pierwszy w Polsce: wyjątkowa niespodzianka od autorki bestsellerowej serii obyczajowej Siedem sióstr, Lucindy Riley!
Dziewczyna z wrzosowisk to stworzona z epickim rozmachem, niezwykle sugestywna i pełna tajemnic saga rodzinna, w której główną rolę odgrywa kapryśny los.
Napisany przed laty tekst otrzymał nowe życie i ostateczny kształt, dzięki pełnemu pasji Harry’emu Whittakerowi, synowi Lucindy Riley i współautorowi powieści Atlas. Historia Pa Salta, zamykającej uwielbianą na całym świecie sagę Siedem sióstr.
Po przeczytaniu oryginalnego manuskryptu mamy powrócił we mnie podziw dla epickich światów, które kreowała z taką łatwością i fantazją. Podobnie jak w przypadku serii Siedem sióstr, Dziewczyna z wrzosowisk również rozciąga akcję na kolejne pokolenia i dotyka tematów rodzinnych tajemnic i dawno zapomnianych, złowieszczych wróżb z przeszłości – powiedział wzruszony Harry Whittaker, podsumowując pracę nad tą wspaniałą powieścią, która jak huragan wciąga w wir wydarzeń i porusza do głębi najczulsze struny w sercach czytelników.
Dziewczyna z wrzosowisk to wczesna powieść Lucindy Riley, w której błądzą motywy doskonale znane czytelniczkom późniejszej, bestsellerowej sagi Siedem sióstr: zapomniana przeszłość, skomplikowane relacje uczuciowe i mroczne sekrety, i w której odbijają się echa Wichrowych wzgórz Emily Brontë, Dziwnych losów Jane Eyre Charlotte Brontë oraz Rebeki Daphne du Maurier.
Anglia, lata siedemdziesiąte XX wieku.
Urodzona i wychowana w małej wiosce na wrzosowiskach Yorkshire Leah Thompson z każdym dniem staje się piękniejsza. Kilka lat później szturmem zdobywa świat modelingu, podróżuje z Mediolanu do Londynu i Nowego Jorku i pławi się w luksusie. Nigdy nie marzyła o takim życiu i dostała znacznie więcej, niżby chciała – choć nie całkiem to, czego pragnęła. Ale mroczna i niemal już zapomniana przepowiednia podąża jej śladem niczym cień, a jedyną szansą, by się od niej uwolnić, jest rzucenie wyzwania przeznaczeniu. Czy Leah znajdzie w sobie odwagę i siłę, by przeciwstawić się temu, co dawno już zapisano w gwiazdach?
Polska, lata II wojny światowej.
Róża i David stracili rodziców w okupowanej przez Niemców Polsce. Przeszli przez piekło obozu, gdzie poznali głód, strach i samotność. Ich nadzieją była ucieczka do Anglii, do rodziny matki. Czy uda im się tam dotrzeć i odnaleźć bezpieczne schronienie? Czy druga ojczyzna zapewni im dostatek i pozwoli oddać się artystycznym pasjom, które odziedziczyli? Czy zdołają uciec przed mrokiem i zostawić za sobą wojenną przeszłość?
W latach 90, zanim zdobyła międzynarodową sławę i światowy rozgłos jako Lucindą Riley, późniejsza autorka sagi Siedem sióstr pisała książki pod swoim panieńskim nazwiskiem, jako Lucinda Edmonds.
Już po tym, jak odniosła sukces jako Lucinda Riley, zdecydowała się ponownie opublikować trzy z napisanych wcześniej powieści: Sekret listu, Drzewo anioła i Dziewczynę z Neapolu.
Dziewczyna z wrzosowisk ukazała się po raz pierwszy w 1992 roku pod tytułem Ukryte piękno. Była to druga powieść Lucindy, która napisała ją mając zaledwie 26 lat i była z niej nieskończenie dumna.
Opowieść skupia się na młodej i niewinnej Leah Thompson i zaczyna się skromnie w małej wiosce w Yorkshire, by wkrótce porwać bohaterkę w wielki świat. Od Mediolanu, przez Londyn, do Nowego Jorku – Leah podróżuje po świecie jako modelka, opływając we wszelkie luksusy. Nie powinno zdziwić czytelników, że losy tej młodej dziewczyny łączą się tajemniczo z opowieścią o dwojgu rodzeństwa i ich życiu w Polsce w czasach II wojny światowej. Ta historia podąża za nią jak mroczny cień, a sekrety ukrywane przez dwa pokolenia znajdują w końcu drogę, by wyjść na jaw. To wtedy Leah zdaje sobie sprawę, że być może nie zdoła uniknąć przeznaczenia, ku któremu prowadzą ją gwiazdy.
Wielkie wrażenie robi epicka fabuła tej powieści. Niespełnione ambicje, zakazana miłość, zemsta i zbrodnia – wszystko splata się, w typowym dla Lucindy stylu, z zapomnianą już, straszliwą przepowiednią z przeszłości. Co uderzające, tekst zawiera wiele z tego, co Lucinda uczyniła wyróżnikami swojego pisarstwa w późniejszych latach: koloryt lokalny, więzi rodzinne, miłość, która przechodzi na kolejne pokolenia. Są tu też trudne tematy i poważna problematyka, czego nigdy nie unikała.
Nie ma wątpliwości, że Lucinda Riley zawsze była wyjątkową pisarką, ale jej głos dojrzał w ciągu tych 30 lat pisarskiej kariery. W przypadku nowych wydań jej trzech poprzednich powieści z lat 90., Lucinda sama ciężko pracowała, by odświeżyć tekst dla współczesnego czytelnika. Tym razem, gdy już jej nie ma, podjął się tego Harry Whitaker, jej ukochany syn. Harry nie jest autorem tej książki, jak sam o sobie mówi jest „zaledwie redaktorem, który pomógł uczynić powieść Lucindy Edmonds, powieścią godną Lucindy Riley. Pomógł odkryć ukryte piękno Dziewczyny z wrzosowisk.”
Ta powieść to być może najmroczniejsza, a przez to najbardziej intrygująca historia, jaką napisała Lucinda. Wraz z Harrym z ekscytacją czekamy na Wasze pierwsze reakcje!
Wspaniałej lektury!