5 listopada to dzień, który przejdzie do historii. To dziś Amerykanie wybiorą 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych – światowego supermocarstwa, potęgi gospodarczej i militarnej.
Niezależnie od wyniku głosowania, sam fakt, że o najwyższy urząd w kraju ubiega się niebiała kobieta, świadczy o głębokiej przemianie społeczeństwa amerykańskiego. Ta chwila pozwala inaczej spojrzeć na historię i współczesność Stanów Zjednoczonych.
Wszystkim, którzy zapartym tchem śledzą wydarzenia w USA, polecamy dwie książki, które przybliżają i pozwalają lepiej zrozumieć historię Ameryki, otwierając przed czytelnikami świat amerykańskich wartości, grzechów, triumfów, upadków i wyzwań. „Korzenie” Alexa Haleya i „Kolej podziemna” Colsona Whiteheada właśnie trafiły do serii Klasyki Albatrosa – powinien przeczytać je każdy, kto chce poznać wielobarwną mozaikę, jaką jest ten kraj.
Alex Haley KORZENIE
Uhonorowana Nagrodą Pulitzera epicka saga rodzinna. Nakręcony na jej podstawie serial zgromadził przed telewizorami rekordową widownię w historii amerykańskiej telewizji. Zainspirowana losami rodziny autora opowieść, która daje świadectwo sile ludzkiej pamięci i bezgranicznej woli przetrwania. Haley przez 12 lat zbierał materiały, skrupulatnie odtwarzając losy swoich przodków od czasów protoplasty rodu, w połowie XVIII wieku porwanego z Gambii przez handlarzy niewolników, do czasów współczesnych autorowi (połowa XX wieku). Ale „Korzenie” to nie tylko kronika losów rodziny pisarza, to historia niejednej amerykańskiej rodziny i spory kawałek trudnej historii tego potężnego kraju.
Colson Whitehead KOLEJ PODZIEMNA
Fenomen literacki! Nagrodzona Pulitzerem, National Book Award i Goodreads Choice Award jedna z najważniejszych książek o Ameryce, jakie kiedykolwiek napisano. Tytułowa kolej podziemna istniała naprawdę – choć nie do końca tak, jak opisuje to autor – określenie to odnosiło się do stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej czarnych niewolników zbiegłych z południowych stanów Ameryki. Książka opowiada o losach Cory, młodej niewolnicy z plantacji bawełny w Georgii i jej śmiałej, budzącej grozę i podziw drogi do wolności. Jak piszę autor w książce: Jeśli ktoś chce zrozumieć ten kraj, musi pojechać koleją. Pędząc przed siebie, wyjrzyjcie z wagonu, a zobaczycie prawdziwą twarz Ameryki. Niezwykła mieszanka dokumentalnej prawdy i najbardziej wymyślnej fikcji – opowieść publicystyczna i symboliczna jednocześnie.