KOLEJ PODZIEMNA

Colson Whitehead

Tytuł oryginału: THE UNDERGROUND RAILROAD
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Liczba stron: 384
Format: 130 x 200 mm
ISBN: 978-83-8125-061-0
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 5 października 2017

Ekranizacja powieści trafi na Amazon Prime już 14 maja!

Powieść uhonorowana Nagrodą Pulitzera i National Book Award.

Zdobywczyni Goodreads Choice Award w kategorii Fikcja Historyczna.

Jedna z najważniejszych książek o Ameryce, jakie kiedykolwiek napisano.

Ulubiona książka Baracka Obamy i Oprah Winfrey.

To baśń o wolności i sile ducha, niezwykła mieszanka dokumentalnej prawdy i najbardziej wymyślnej fikcji. Powieść pełna niespodzianek, radości i trwogi – wielka uczta dla każdego czytelnika.

Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia i należy do najniższej kasty. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, przybyły z Wirginii najświeższy nabytek plantatorów, opowiada jej o kolei podziemnej, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci...

Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, ale też ludzie – przewodnicy, sponsorzy, zarówno organizacje, jak i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych. Kolej podziemna jednoczyła czarnych i białych w walce o wolność, godność i prawa człowieka.

Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo-ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając jego misterną konstrukcję i szlaki ucieczkowe. Ale w jego powieści ten organizacyjny majstersztyk, pozwalający zbiegłym niewolnikom odnaleźć wolność na północy, zyskuje także metaforyczny wymiar.  Cora, niczym mityczny Odyseusz lub Swiftowski Guliwer, odwiedza w swojej podróży kolejne krainy, z których każda przeraża i zadziwia bardziej niż poprzednia. Poszukuje bezpiecznej przyszłości, ale też rozprawia się z przeszłością, która wciąż jest dla niej więzieniem. Poznając samą siebie, dowiaduje się sporo o ludzkości jako takiej.

więcej

Recenzje

Gdyby Orwell znał Kolej podziemną, być może darowałby sobie Rok 1984. Whitehead napisał thriller o bezradności człowieka wobec zła usankcjonowanego przez prawo, kulturę i religię. Wszystko tu jest wymyślone i wszystko wydarzyło się naprawdę. Antyamerykański, antychrześcijański i głęboko humanitarny tekst.

Katarzyna Surmiak-Domańska reporterka „Gazety Wyborczej”, autorka książki „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”

W Europie, w Polsce powieść Whiteheada budzi jednoznaczne skojarzenia z Holocaustem – tak jak widzimy go przez pryzmat obozów zapamiętanych z literatury pięknej i popkultury. I na tym też polega siła tej powieści – Whitehead wie, że aby przeszłość dotarła do czytelnika, trzeba ją wciąż opowiadać inaczej, tłumacząc to odległe tym, co bliższe i bardziej znane.

Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do czytania”

Kolej podziemna należy do szczególnego gatunku książek „potrzebnych” czy wręcz „koniecznych” w kraju, który prowadzi – w literaturze i popkulturze ostatnio nasilone – rozliczenie z własna historią. A dokładniej ze spadkiem po przemocy rasowej, która miała miejsce u zarania tego raju wolności. Gdzie biały prezydent – ku zatrwożeniu wszelkich mniejszości – właśnie „przywraca wielkość” i „koryguje” decyzje swojego czarnego poprzednika.

Paulina Wilk, „Przekrój”

Powieść Whiteheada opowiada o niewolnictwie rzeczywiście nowymi środkami, łącząc fakty i fantazję, wyostrzając obraz – przypomina grę, która polega na tym, że bohaterka musi przetrwać w kolejnym stanie, a każdy ma swoją specyfikę. (…) Bohaterka nie przestaje uciekać i się buntować, chociaż wszędzie dopada ją Ameryka, która jest jak cerber. Wymowa tej powieści jest niezwykle gorzka: owszem, kiedyś ten system runie, ale biali im nie pomogą, byli niewolnicy muszą zadbać o siebie sami. A ludzkość – podobnie jak Ameryka – będzie usprawiedliwiać „boskim przeznaczeniem” władzę jednych nad drugimi.

Justyna Sobolewska, „Polityka”

W XIX w. tak nazywana konspiracyjna sieć naprawdę istniała. Tu kolej rzeczywiście jest koleją, co oczywiście jest wytworem fantazji pisarza, ale reszta bliska jest faktom i to one robią naprawdę wstrząsające wrażenie. Koniecznie!

Mariusz Cieślik, „WPROST”

To opowieść publicystyczna i symboliczna. Wielkie oskarżenie nie tylko systemu niewolnictwa, ale również współczesnej Ameryki. Nie tylko dlatego, że rozliczała się ze swojej przeszłości, ale także dlatego, że niewolnictwo i wyzysk mniejszości jest fundamentem jej współczesnej potęgi.

Wojciech Chmielarz

Obsypana nagrodami powieść do głębi porusza, bo choć autor nie czyni bezpośrednich aluzji, to pokazuje goły rdzeń rasizmu. A przecież to „czarne ręce zbudowały biały dom”.

Aleksandra Żelazińska, „ZWIERCIADŁO”

Ta oszczędna i piękna literatura łączy historyczną wiarygodność z nierealną, duszną atmosferą złego snu.

Jakub Demiańczuk, „Uroda Życia”

Książka Whiteheada to nie tylko wciągająca powieść, w której towarzyszymy Corze, niewolnicy, w jej ucieczce przez z plantacji bawełny przez kolejne stany, ale też ważna rozprawa o Ameryce i uniwersalnych sprawach: prawie do wolności, rasizmie i samotności. Prawda miesza się tu z fikcją, przez co książka jest ponadczasowa.

Maria Fredro-Boniecka, „Sens”

Whitehead za wszelką cenę unika tanich wzruszeń i kiczu. Nie uświęca cierpienia niewolników, nie gloryfikuje ich, tylko proponuje ciekawy i wiarygodny psychologicznie opis życia czarnych niewolników, poczynając od obrazu plantacji bawełny w XIX-wiecznej Georgii.

Marcin Kube, „Rzeczpospolita”

Tą powieścią Whitehead udowadnia, że jego talent i skala, jako pisarza, są więcej niż imponujące. Kolej podziemna to arcydzieło literatury amerykańskiej, jednocześnie dokumentalny zapis okrutnej historii i genialny wytwór wyobraźni.

Michael Schaub, National Public Radio

Wciągająca, poruszająca, okrutna, mądra oryginalna, odkrywcza – taka jest powieść Colsona Whiteheada.

Juliusz Kurkiewicz, Książki. Magazyn Do Czytania

Nie pozwoliła mi zasnąć przez całą noc, wepchnęła mi serce do gardła, niemal bałam się przewrócić stronę.

Oprah Winfrey

Poważne i w pełni zrealizowane arcydzieło... Urzekająca i unikalna, mroczna i fantazyjna, Kolej podziemna to najlepsza jak dotąd książka Whiteheada i niezwykle ważna współczesna powieść amerykańska.

The Boston Globe

Historia, którą opowiada Colson Whitehead, jest kluczem do zrozumienia przeszłości i przyszłości Ameryki.

Michiko Kakutani, The New York Times

Świetna historia przygodowa, pełna niezapomnianych postaci… Obrazowa, pouczająca i podtrzymująca na duchu, a przy tym trzymająca w napięciu do samego końca. Zapada w pamięć.

People

Kup teraz
swiatksiazki.pl
26.00 zł
39.90 zł
Oszczędzasz 13.90 zł
Idź do sklepu »