BIAŁY PTAK. CUDOWNY CHŁOPAK

R.J. Palacio

Tytuł oryginału: WHITE BIRD: A WONDER STORY
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Liczba stron: 224
Format: 193 x 275 mm
ISBN: 978-83-8125-894-4
Oprawa: twarda
Data wydania: 16 września 2020

Niezapomniana opowieść o wytrzymałości, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życia.

Niepełnosprawny chłopiec, Julien, chroni żydowską dziewczynkę, Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy go nie broniła. Dobro, które ich połączyło, przetrwało II wojnę światową. I kiełkuje nadal, w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być dobrymi dla innych.

Historia opowiedziana w Białym ptaku przypomina, że dobro trzeba czynić zawsze.

Nawet w czasach, kiedy można za to zapłacić najwyższą cenę.

Nawet jeśli jest się tylko dzieckiem.

R.J. Palacio jest autorką książki Cudowny chłopak, którą pokochały miliony dzieci i dorosłych. W zorganizowaną przez nią akcję społeczną „Wybierz Dobro” (Choose Kind) włączyły się tysiące szkół, również szkoły polskie. W Białym ptaku autorka sięga do historii II wojny światowej, aby pokazać, że wartości, dzięki którym uratowano życie dziesiątkom tysięcy ludzi, są ważne także dzisiaj.

Auggiego, bohatera Cudownego chłopaka, prześladował Julian, szkolny urwis. Julian zrozumiał już, że naśmiewanie się z odmienności innych jest złe. W Białym ptaku odkrywa poruszającą historię swojej babci, która nauczy go, że nie wystarczy nie czynić zła – trzeba jeszcze z nim walczyć.

Książkę rekomendujemy od 12. roku życia.

Patronat honorowy:

Partner publikacji:

Patroni medialni:

Więcej informacji o serii Cudowny Chłopak oraz materiały do pobrania na stronie http://cudownychlopak.pl/.

więcej

Recenzje

Powieść R.J. Palacio „Cudowny chłopak” przez ponad pięć lat znajdowała się na liście bestsellerów „New York Timesa”. W tym – przez przeszło 140 tygodni! – na 1. miejscu. Książka radzi: „Kieruj się swoim wewnętrznym kompasem. Bądź dobry”. Z podobnym przesłaniem R.J. Palacio, córka imigrantów z Kolumbii, wraca w „Białym ptaku”. Tym razem jednak wybrała zupełnie inną formę. Palacio opracowała powieść graficzną! Tak powstała wzruszająca książka o tym, że nie tylko nie należy czynić zła, ale aby świat był lepszy, należy mu się też przeciwstawiać. Dodatkową zaletą tej powieści graficznej jest to, że pokazuje tematykę wojenną i Holocaust z perspektywy innej niż polska, a tego często nam w rozmowie o tych czasach brakuje. Dobrze tę perspektywę znać, by odrobić zadanie o czynieniu dobra.

Justyna Suchecka, „KSIĄŻKI. Magazyn do czytania”

„Biały ptak” to powieść graficzna osadzona w uniwersum „Cudownego chłopaka”. R.J. Palacio za pomocą słów i obrazów kreśli historię przyjaźni, miłości i nienawiści w czasach Zagłady. Opowiedziana z perspektywy współczesnej, jest uniwersalnym przesłaniem dla młodego pokolenia.

Krzysztof Rybak, Kultura liberalna

Autorka „Cudownego chłopaka” R. J. Palacio powraca z powieścią graficzną dla nastolatków. Delikatna kreska komiksowego rysunku i oszczędna kolorystyka wydobywa z treści tekstu to, co najważniejsze: pokazuje grozę i okrucieństwo wojny. Portretuje również całą gamę najdelikatniejszych emocji przeżywanych przez obojga bohaterów: ich strachu o życie przenikającym się z przeżywanymi pierwszymi uczuciami. Piękna jest także końcowa sekwencja obrazów bez słów. „Biały ptak” R. J. Palacio ma wielki walor edukacyjny: jest tu posłowie (Ruth Franklin), słowo od autorki, słowniczek wyjaśniający realia związane z Holokaustem w Europie oraz aktami prześladowań, są sugerowane dalsze lektury oraz lista organizacji działających na rzecz walki z antysemityzmem i nietolerancją. Dzięki temu historia Sary i Juliana nabiera uniwersalnego i aktualnego kontekstu.

Joanna Kapica-Curzytek, Esensja

Podczas obchodów 75 rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu Marian Turski powiedział: „Auschwitz nie spadło z nieba”. Każdy z nas jest wolny, każdy ma wybór. Dopóki żyjemy, możemy zmieniać swoje postawy i czyny. Ten komiks wciągnął mnie i wzruszył, a mam… o wiele więcej lat niż jego bohaterowie i grupa odbiorców, z myślą o której powstał. To najlepszy dowód ważności i uniwersalności przesłań, które niesie.

Aleksandra Buchaniec-Bartczak, Forum Żydów Polskich

"Biały ptak" trzyma w napięciu „od pierwszego spojrzenia” aż po ostatnią stronę. Jakże wymowna jest symbolika okładki: niewielki biały ptak, sylwetką przypominający kolibra, na niebieskim tle - jakby na czystym niebie, jednak poprzecinanym drutem kolczastym. Niezwykle trafna i poruszająca okładka, intrygujący tytuł... Co tak bardzo intryguje w tej książce? Poetyckość, poruszająca nawet te niewzruszone dotąd struny serca – subtelna, niebanalna, ale jednocześnie bardzo wymowna, która w tej książce splata się z brutalną historią. Finału nie można nazwać „happy endem”, a jednak pozostawia on nadzieję i pobudza do działania, do przeciwstawiania się niesprawiedliwości, dyskryminacji, wykluczeniu. Tu i teraz, w miejscu, w którym żyjemy – bo historia zatacza koło, a nienawiść człowieka do drugiego nie umarła wraz z końcem drugiej wojny światowej. Właśnie takie lektury, jak ta, powinny wprowadzać nastolatków w rzeczywistość Holocaustu, o którym nie mogą zapominać, aby - kiedy przyjdzie moment próby - stanąć po właściwej stronie.

Aleksandra Struska-Musiał, Czas dzieci

„Biały ptak” to ujmująca opowieść o przyjaźni w czasach wojennego terroru. Uczuciu, które dojrzewa stopniowo, aby przerodzić się w prawdziwą siłę. Dobro, które połączyło dwójkę zagubionych dusz, przetrwało II wojnę światową i kiełkuje w nowych pokoleniach. Lektura książki R.J. Palacio stanowi wartościowe źródło wzruszeń, jak i wiedzy. Cudownie rozrysowana przypowieść z czasów Holokaustu.

Marcin Waincetel, Lubimy czytać - recenzja oficjalna

"Biały ptak" to prawdziwy manifest człowieczeństwa, a Palacio buduje w tej książce most między historią a teraźniejszością. "Nieważne czy jesteś chłopcem, czy dziewczynką. Nieważne, jak wyglądasz, jaki masz kolor skóry, narodowość czy orientację. Liczysz się ty jako człowiek" – to przesłanie, które miałam w głowie po skończonej lekturze. "Cudowny chłopak" to była opowieść o dobroci i życzliwości, natomiast "Biały ptak" mówi na o tym, że ostatecznie jedynie miłość i odwaga mogą uratować ludzkość. To książka, którą bez wyrzutów sumienia dam do przeczytania moim dzieciom w przyszłości. To książka, którą będę polecała moim koleżankom i kolegom, pracującym w szkole. Wreszcie – to książka, która będzie dla mnie wyrzutem sumienia w chwilach, gdy nie było mnie stać na przeciwstawianiu się złu, bo przecież "wystarczy, że dobrzy ludzie będą siedzieć cicho, by zło zatriumfowało".

Magdalena Konczal, Mamadu.pl

Każdy, kto przeczytał „Cudownego chłopaka” nie miał chyba wątpliwości, że kolejna książka R.J. Palacio będzie wyjątkowa. Po trudnej i pięknej lekcji akceptacji, otrzymujemy międzypokoleniową lekcją historii. Premiera publikacji została przesunięta z maja na wrzesień ze względu na Covid 19. Wielu wydawców w tym roku zweryfikowało swoje plany. W końcu „Biały ptak” jest, trafia do rąk polskiego czytelnika i całe szczęście, bo rynek książki dziecięcej bez niej byłby o wiele uboższy!

Agnieszka Karp-Szymańska, Czas dzieci

Rozdzierająca serce i niosąca nadzieję – koniecznie sięgnijcie po tę niezwykłą powieść graficzną! Niezwykle mocna historia. Autorka obdarza swoich młodych czytelników ogromnym szacunkiem i kredytem zaufania, nie rezygnując ze scen przemocy i bezkompromisowo pokazując okrucieństwo nazistowskiej okupacji.

„Kirkus”

Biały ptak pokazuje, jak II wojna światowa i faszyzm odmieniły sielskie, baśniowe dzieciństwo bohaterów tej opowieści, ale jest również ostrzeżeniem dla nas, współczesnych – bo przecież ta historia może się powtórzyć zawsze i wszędzie...

„New York Times”

Opowieść o sprzeciwie wobec wroga i jego okrutnej ideologii, odwadze i woli przetrwania – powieść graficzna doskonale sprawdza się jako medium i pomost łączący przeszłość z przyszłością.

„Forbes”

Biały ptak pokazuje, jak II wojna światowa i faszyzm odmieniły sielskie, baśniowe dzieciństwo bohaterów tej opowieści, ale jest również ostrzeżeniem dla nas, współczesnych – bo przecież ta historia może się powtórzyć zawsze i wszędzie...

„The Hollywood Reporter”

Opowieść o sprzeciwie wobec wroga i jego okrutnej ideologii, odwadze i woli przetrwania – powieść graficzna doskonale sprawdza się jako medium i pomost łączący przeszłość z przyszłością.

„Booklist”

Kup teraz
swiatksiazki.pl
36.00 zł
54.90 zł
Oszczędzasz 18.90 zł
Idź do sklepu »

Inne z tej serii