Antti Tuomainen
Antti Tuomainen (ur. 1971 r. w Helsinkach), fiński pisarz, autor dziesięciu powieści kryminalnych, których tłumaczenia ukazały się w 27 krajach. Zanim poświęcił się karierze literackiej, pracował w agencjach reklamowych jako copywriter. Debiutował w 2006 r., a międzynarodowy rozgłos przyniosła mu wydana pięć lat później powieść Uzdrowiciel, która zdobyła tytuł Najlepszej Fińskiej Powieści Kryminalnej i była nominowana do prestiżowej skandynawskiej Nagrody Szklanego Klucza.
Powieść Czarne jak moje serce została uznana przez fińskich czytelników za najlepszy kryminał ostatniej dekady i sfilmowana przez fińskiego producenta Making Movies LTD. Czarną komedię kryminalną Człowiek, który umarł nominowano do trzech ważnych europejskich nagród literackich: Prix du Polar Eurpeen, Petrona Award i Last Laugh Award.
The Rabbit Factor,...
Stuart Turton
Stuart Turton, pisarz i dziennikarz brytyjski. Pracował jako wolny strzelec w Szanghaju i Dubaju. Siedem śmierci Evelyn Hardcastle jest jego debiutancką powieścią. Po jej wydaniu napisał kilka opowiadań, które doceniono w lokalnych konkursach literackich. Mieszka z żoną w zachodnim Londynie. Jeśli właśnie nie marszczy czoła, łatając dziury w jakieś nowej fabule, zapewne wspina się, nurkuje, świetnie się bawi lub zaginął w głuszy na jakimś odległym lądzie. Niewątpliwie co najmniej trzy z tych rzeczy robi dokładnie w tym samym czasie.
Eric Van Lustbader
Eric Van Lustbader (ur. 1946 r.), autor ponad 25 bestsellerowych powieści fantasy i thrillerów, tłumaczonych na 20 języków i sprzedanych w 40 milionach egzemplarzy. Współpracował także z wydawnictwem DC Comics. Nowojorczyk. W dzieciństwie był towarzyszem zabaw Davida i Keitha Carradine’ów oraz sąsiadem Lauren Bacall. Ukończył socjologię na Columbia College. Zanim zawodowo zajął się pisaniem, był menadżerem muzycznym – do swoich sukcesów zalicza m.in. wylansowanie Eltona Johna – i nauczycielem. Jest zafascynowany kulturą Wschodu.
Marco Vichi
Marco Vichi (ur. 1957 r. we Florencji), włoski pisarz, mieszkający w rejonie Chianti. Autor jedenastu powieści, dwóch zbiorów opowiadań, tekstów teatralnych, scenariuszy do radia oraz tekstów piosenek. Jedna z jego powieści z komisarzem Bordellim, Morte a Firenze, została wyróżniona Premio Scarabenco, Premio Letterario Citt de Rieti oraz Premio Letterario Camaiore.
Kurt Vonnegut
Kurt Vonnegut (ur. 1922 r., zm. 2007 r.), amerykański pisarz, eseista i artysta grafik, a także wykładowca literatury na Uniwersytecie Harvarda oraz na City College w Nowym Jorku. Pierwsze doświadczenia dziennikarskie zdobywał, pisując do szkolnej gazetki. W latach 1940–43 studiował chemię i biologię na Cornell University. Zniechęcony słabymi wynikami w nauce wstąpił do armii amerykańskiej; walczył na froncie II wojny światowej. W niemieckiej niewoli przeżył alianckie naloty dywanowe na Drezno, w wyniku których śmierć poniosło ponad 100 tys. cywilów. Te dramatyczne przeżycia odcisnęły piętno na jego psychice i zainspirowały do napisania uważanej za arcydzieło Rzeźni numer pięć, ukazującej absurd wojny totalnej.
Urban Waite
Urban Waite, amerykański pisarz, przez całe życie związany z Seattle, absolwent University of Washington. Autor czterech świetnie ocenianych powieści: Na krawędzi, Już jestem martwy, The Carrion Birds, Sometimes the Wolf. Jego opowiadania pojawiły się m.in. w The Best of the West Anthology i w „The Southen Review”. Utwory Waite’a zostały przetłumaczone na 9 języków, wydawane są w 20 krajach.
Gok Wan
Gok Wan (właśc. Ko-Hen Wan, ur. 1974 r.), popularny brytyjski stylista, projektant mody i prezenter telewizyjny, znany przede wszystkim ze swojego show Jak dobrze wyglądać nago, w którym przekonuje kobiety, że mogą wyglądać pięknie niezależnie od tego, jaki rozmiar ubrań noszą.
Urodził się w 1974 roku w Leicester. Jego mama jest Brytyjką, a ojciec pochodzącym z Hong Kongu Chińczykiem. Dorastanie w mieszanej rasowo rodzinie w tamtych czasach nie było łatwe, szczególnie dla otyłego i pełnego kompleksów chłopca, który nie podzielał zainteresowań rówieśników.
H.C. Warner
Helen Warner zajmowała kierownicze stanowisko w brytyjskiej sieci regionalnych stacji telewizyjnych ITV; pracowała także w Channel 4. Jest autorką pięciu powieści. Pierwsze cztery napisała w pociągu
w drodze do pracy i do domu w Essex, gdzie mieszka z mężem i dwójką dzieci.
Idealna to pierwsza książka, którą napisała jako pełnoetatowa autorka, i znacznie odbiega od jej poprzednich powieści obyczajowych dla kobiet. Jak Helen sama twierdzi, pozwoliła jej odkryć w sobie mroczną stronę.
Tim Weaver
Tim Weaver (ur. 1977 r.), brytyjski pisarz, z zawodu dziennikarz. Jako wolny strzelec współpracował z wieloma dziennikami i czasopismami, m.in. „The Guardian” i „Sports Illustrated”, pisując o filmach, telewizji, sporcie i grach komputerowych. Weaver jest autorem serii thrillerów o prywatnym detektywie Davidzie Rakerze, zajmującym się poszukiwaniem osób zaginionych. Uwielbia powieści Lee Childa i Michaela Connelly'ego.
Lauren Weisberger
Lauren Weisberger (ur. 1977 r.), amerykańska pisarka i dziennikarka. Ukończyła Cornell University. Przez rok włóczyła się z plecakiem po świecie, odwiedzając m.in. Europę, Izrael, Egipt, Tajlandię, Indie i Nepal. Po powrocie do USA podjęła pracę w prestiżowym magazynie mody „Vogue”, a następnie w czasopiśmie podróżniczym „Departures”; uczestniczyła też w warsztatach literackich. Swoją szefową z „Vogue’a”, Annę Wintour, sportretowała jako Diabła w opublikowanej w 2003 roku powieści Diabeł ubiera się u Prady, która okazała się światowym bestsellerem. Powodzenie debiutanckiej książki przełożyło się na sukces jej filmowej adaptacji z Meryl Streep i Anne Hathaway w rolach głównych.