Amy Tintera
Amy Tintera, autorka kilku bestsellerów „New York Timesa” z gatunku young adult.
Wychowana w Austin, często umieszcza akcję swoich powieści w stanie Teksas. Zanim na dobre rozpoczęła karierę pisarską, pracowała w Hollywood, w związku z czym musiała zamieszkać w Los Angeles. Docenia, że jest tam mniejsza wilgotność, ale zdecydowanie brakuje jej kuchni Tex-Mex.
Słuchajcie, jak kłamią to jej pierwsza powieść dla dorosłych czytelników.
John Toland
John Toland (ur. 1912 r., zm. 2004 r.), amerykański autor popularnonaukowych książek historycznych, zdobywca Nagrody Pulitzera w kategorii Literatura Faktu. Nad biografią Adolfa Hitlera pracował ponad pięć lat. Entuzjastycznie przyjęta w USA, trafiła na listy bestsellerów, doczekała się recenzji w najbardziej opiniotwórczych amerykańskich mediach i została przełożona na kilkadziesiąt języków. Jak w przypadku każdego dzieła o takim znaczeniu, książka Tolanda stała się również obiektem krytyki. Paradoksalnie główny zarzut stawiany tej biografii – o brak zdecydowanych ocen – w istocie stanowi jej zaletę.
Simon Toyne
Simon Toyne (ur. 1968 r.), brytyjski pisarz, który karierę rozpoczynał w telewizji – był scenarzystą, reżyserem i producentem. Aby napisać swój pierwszy thriller – Sanctus – porzucił intratne zajęcie i zaszył się z rodziną na siedem miesięcy we Francji. Książkę przetłumaczono na 27 języków i wydano w ponad 50 krajach; została najlepiej sprzedającym się debiutem w Wielkiej Brytanii. Od 2013 roku Toyne koncentruje się w swojej pracy na tworzeniu serii z tajemniczym albinosem, Salomonem Creedem.
Trevanian
Trevanian (właśc. Rodney William Whitaker, ur. 1931 r., zm. 2005 r.), amerykański pisarz, wykładowca uniwersytetu w Nebrasce i jeden z bardziej tajemniczych twórców literackich drugiej połowy XX wieku. Mimo że jego powieści – m. in. Sankcja na Eigerze (sfilmowana z Clintem Eastwoodem w roli głównej), The Loo Sanction, The Main i Shibumi – opublikowane w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia – osiągnęły w USA milionowe nakłady i zostały przełożone na kilkanaście języków, autor skrzętnie ukrywał swoją tożsamość, posługując się kilkoma pseudonimami.
Antti Tuomainen
Antti Tuomainen (ur. 1971 r. w Helsinkach), fiński pisarz, autor dziesięciu powieści kryminalnych, których tłumaczenia ukazały się w 27 krajach. Zanim poświęcił się karierze literackiej, pracował w agencjach reklamowych jako copywriter. Debiutował w 2006 r., a międzynarodowy rozgłos przyniosła mu wydana pięć lat później powieść Uzdrowiciel, która zdobyła tytuł Najlepszej Fińskiej Powieści Kryminalnej i była nominowana do prestiżowej skandynawskiej Nagrody Szklanego Klucza.
Powieść Czarne jak moje serce została uznana przez fińskich czytelników za najlepszy kryminał ostatniej dekady i sfilmowana przez fińskiego producenta Making Movies LTD. Czarną komedię kryminalną Człowiek, który umarł nominowano do trzech ważnych europejskich nagród literackich: Prix du Polar Eurpeen, Petrona Award i Last Laugh Award.
The Rabbit Factor,...
Stuart Turton
Stuart Turton, pisarz i dziennikarz brytyjski. Pracował jako wolny strzelec w Szanghaju i Dubaju. Siedem śmierci Evelyn Hardcastle jest jego debiutancką powieścią. Po jej wydaniu napisał kilka opowiadań, które doceniono w lokalnych konkursach literackich. Mieszka z żoną w zachodnim Londynie. Jeśli właśnie nie marszczy czoła, łatając dziury w jakieś nowej fabule, zapewne wspina się, nurkuje, świetnie się bawi lub zaginął w głuszy na jakimś odległym lądzie. Niewątpliwie co najmniej trzy z tych rzeczy robi dokładnie w tym samym czasie.
Eric Van Lustbader
Eric Van Lustbader (ur. 1946 r.), autor ponad 25 bestsellerowych powieści fantasy i thrillerów, tłumaczonych na 20 języków i sprzedanych w 40 milionach egzemplarzy. Współpracował także z wydawnictwem DC Comics. Nowojorczyk. W dzieciństwie był towarzyszem zabaw Davida i Keitha Carradine’ów oraz sąsiadem Lauren Bacall. Ukończył socjologię na Columbia College. Zanim zawodowo zajął się pisaniem, był menadżerem muzycznym – do swoich sukcesów zalicza m.in. wylansowanie Eltona Johna – i nauczycielem. Jest zafascynowany kulturą Wschodu.
Marco Vichi
Marco Vichi (ur. 1957 r. we Florencji), włoski pisarz, mieszkający w rejonie Chianti. Autor jedenastu powieści, dwóch zbiorów opowiadań, tekstów teatralnych, scenariuszy do radia oraz tekstów piosenek. Jedna z jego powieści z komisarzem Bordellim, Morte a Firenze, została wyróżniona Premio Scarabenco, Premio Letterario Citt de Rieti oraz Premio Letterario Camaiore.
Kurt Vonnegut
Kurt Vonnegut (ur. 1922 r., zm. 2007 r.), amerykański pisarz, eseista i artysta grafik, a także wykładowca literatury na Uniwersytecie Harvarda oraz na City College w Nowym Jorku. Pierwsze doświadczenia dziennikarskie zdobywał, pisując do szkolnej gazetki. W latach 1940–43 studiował chemię i biologię na Cornell University. Zniechęcony słabymi wynikami w nauce wstąpił do armii amerykańskiej; walczył na froncie II wojny światowej. W niemieckiej niewoli przeżył alianckie naloty dywanowe na Drezno, w wyniku których śmierć poniosło ponad 100 tys. cywilów. Te dramatyczne przeżycia odcisnęły piętno na jego psychice i zainspirowały do napisania uważanej za arcydzieło Rzeźni numer pięć, ukazującej absurd wojny totalnej.
Urban Waite
Urban Waite, amerykański pisarz, przez całe życie związany z Seattle, absolwent University of Washington. Autor czterech świetnie ocenianych powieści: Na krawędzi, Już jestem martwy, The Carrion Birds, Sometimes the Wolf. Jego opowiadania pojawiły się m.in. w The Best of the West Anthology i w „The Southen Review”. Utwory Waite’a zostały przetłumaczone na 9 języków, wydawane są w 20 krajach.