Wilbur Smith
Wilbur Smith (ur. 1933 r.), światowej sławy pisarz pochodzący z Afryki, piszący po angielsku. Debiutował w 1964 roku powieścią Gdy poluje lew. Była to pierwsza pozycja z jego najbardziej popularnej sagi historyczno-przygodowej opisującej dzieje rodziny Courtneyów, w której skład weszły m.in. Odgłos gromu, Płonący brzeg, Władza miecza, Monsun, Triumf słońca oraz Assegai. Pełny dorobek Smitha obejmuje 39 powieści.
Nicholas Sparks
Nicholas Sparks (ur. 1965 r.), współczesny amerykański pisarz, którego książki o łącznym nakładzie przekraczającym 105 milionów egzemplarzy ukazały się w ponad 50 językach. Serca czytelników podbił w 1997 roku swoim debiutem – powieścią Pamiętnik. Kolejne – m.in. Noce w Rodanthe, Anioł Stróż, Ślub, Prawdziwy cud, I wciąż ją kocham, Wybór, Ostatnia piosenka, Szczęściarz, Bezpieczna przystań oraz Dla ciebie wszystko, Najdłuższa podróż – znajdowały się przez wiele miesięcy w czołówce światowych rankingów sprzedaży.
M.L. Stedman
M.L. Stedman urodziła się i wychowywała w Perth w Australii Zachodniej, ale od wielu lat mieszka w Londynie, gdzie do 1997 roku pracowała jako prawniczka. Światło między oceanami to jej debiutancka powieść. Książka przyniosła jej światową sławę. W 2016 roku do kin trafiła ekranizacja tej powieści, w której w głównych bohaterów wcielili się Alicia Vikander oraz Michael Fassbender.
Brad Stone
Brad Stone (ur. 1971 r.), amerykański dziennikarz specjalizujący się w tematyce ekonomicznej. Autor artykułów poświęconych światowym liderom postępu technologicznego, m.in. takim gigantom jak Apple, Google, Facebook, Twitter, Yahoo i Amazon. Pracuje w „Bloomberg Businessweek”; wcześniej był reporterem „New York Timesa” i „Newsweeka”. Napisał trzy książki – Gearheads: the Turbulent Rise of Robotic Sports, Jeff Bezos i era Amazona. Sklep, w którym kupisz wszystko, wyróżnioną przez „Financial Times”, „Washington Post”, dwutygodnik „Forbes” oraz wiodący bank inwestycyjny świata Goldman Sachs tytułem Książki Roku 2013, a ostatnio ukazała się także książka The Upstarts: How Uber, Airbnb, and the Killer Companies of the New Silicon Valley are Changing the World.
Peter Swanson
Peter Swanson (ur. 1968 r.), pisarz amerykański, autor czterech powieści. Jego wiersze, opowiadania, recenzje i wywiady ukazywały się w najważniejszych gazetach i magazynach, otrzymał też kilka nagród literackich. Jego podejście do literatury jest dość niekonwencjonalne – obecnie pracuje nad serią sonetów zainspirowanych pięćdziesięcioma trzech filmami Alfreda Hitchcocka. Mieszka z żoną i kotem w Somerville w stanie Massachusetts.
C.L. Taylor
C.L. Taylor, brytyjska pisarka pochodząca z Worcester. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Northumbrii. Po studiach mieszkała dwa lata w Londynie, a następnie trzynaście lat w Brighton. Obecnie mieszka wraz z partnerem i synem w Bristolu. Karierę literacką rozpoczęła w 2005 roku od wielokrotnie nagradzanych opowiadań publikowanych w gazetach i magazynach dla kobiet, m.in. w „Sunday People” i „Sunday Express”. Jest autorką dziesięciu thrillerów psychologicznych, które stały się bestsellerami. Zdobyła Dead Good Books Reader Award w latach 2015, 2016, 2017 i 2018, Hearst Big Book Award w roku 2018 oraz Kobo Crime/Thriller w latach 2015 i 2016, a jej książki sprzedały się w łącznym nakładzie przekraczającym milion dwieście tysięcy egzemplarzy...
Colin Thiele
Colin Thiele (ur. 1920 r., zm. 2006 r.), australijski pisarz i nauczyciel. Autor ponad 100 książek dla dzieci i młodzieży, z których kilka – jak „Chłopiec z Burzy” – było wielokrotnie nagradzanych i weszło do klasyki gatunku. Jego opowieści poświęcone są życiu na australijskiej prowincji, zwłaszcza w południowych rejonach kontynentu. Za swoje zasługi dla literatury i edukacji Colin Thiele został w 1977 roku Kawalerem Orderu Australii, co jest drugim najważniejszym odznaczeniem dla ludzi kultury w tym kraju.
John Toland
John Toland (ur. 1912 r., zm. 2004 r.), amerykański autor popularnonaukowych książek historycznych, zdobywca Nagrody Pulitzera w kategorii Literatura Faktu. Nad biografią Adolfa Hitlera pracował ponad pięć lat. Entuzjastycznie przyjęta w USA, trafiła na listy bestsellerów, doczekała się recenzji w najbardziej opiniotwórczych amerykańskich mediach i została przełożona na kilkadziesiąt języków. Jak w przypadku każdego dzieła o takim znaczeniu, książka Tolanda stała się również obiektem krytyki. Paradoksalnie główny zarzut stawiany tej biografii – o brak zdecydowanych ocen – w istocie stanowi jej zaletę.
Simon Toyne
Simon Toyne (ur. 1968 r.), brytyjski pisarz, który karierę rozpoczynał w telewizji – był scenarzystą, reżyserem i producentem. Aby napisać swój pierwszy thriller – Sanctus – porzucił intratne zajęcie i zaszył się z rodziną na siedem miesięcy we Francji. Książkę przetłumaczono na 27 języków i wydano w ponad 50 krajach; została najlepiej sprzedającym się debiutem w Wielkiej Brytanii. Od 2013 roku Toyne koncentruje się w swojej pracy na tworzeniu serii z tajemniczym albinosem, Salomonem Creedem.
Trevanian
Trevanian (właśc. Rodney William Whitaker, ur. 1931 r., zm. 2005 r.), amerykański pisarz, wykładowca uniwersytetu w Nebrasce i jeden z bardziej tajemniczych twórców literackich drugiej połowy XX wieku. Mimo że jego powieści – m. in. Sankcja na Eigerze (sfilmowana z Clintem Eastwoodem w roli głównej), The Loo Sanction, The Main i Shibumi – opublikowane w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia – osiągnęły w USA milionowe nakłady i zostały przełożone na kilkanaście języków, autor skrzętnie ukrywał swoją tożsamość, posługując się kilkoma pseudonimami.