Michel Rostain

Michel Rostain (ur. 1942 r.), francuski filozof, muzyk, reżyser teatralny i operowy, a także prozaik i eseista. Kawaler Orderu Zasługi za osiągnięcia na polu kultury i sztuki. Po ukończeniu studiów filozoficznych prowadził zajęcia z psychologii klinicznej na Uniwersytecie Paryskim. W 1978 roku założył własny teatr muzyczny. W latach 1995–2008 był dyrektorem Sceny Narodowej w Quimper. Jego dorobek artystyczny obejmuje 39 przedstawień dramatycznych i muzycznych oraz libretta do kilkunastu oper. Jest autorem książek Syn (Nagroda Goncourtów 2011 za debiut powieściowy) i L'Etoile et la vieille.

więcej

Howard Roughan

Howard Roughan, zanim został pisarzem, pracował jako copywriter i dyrektor kreatywny w agencji reklamowej na Manhattanie. Debiutował w 2001 thrillerem The Up and Comer. Choć książka nie osiągnęła sukcesu komercyjnego, zebrała wiele pochlebnych recenzji i została dostrzeżona przez Michaela Douglasa, który zdecydował się kupić prawa filmowe. W 2004 roku Roughan opublikował Obietnice kłamstwa, a następnie, wspólnie z Jamesem Pattersonem, Miesiąc miodowy, Ostrzeżenie i Rejs, sprzedane w milionowych nakładach.

więcej

Anders Rydell

Anders Rydell (ur. 1982 r.), pisarz i dziennikarz, redaktor naczelny magazynu „Konstnären”. Autor książek non-fiction. Regularnie publikuje na łamach czasopism „Veckans Affärer”, „Icon” i „Fokus”.

więcej

J.D. Salinger

Jerome David Salinger (ur. 1919 r. w Nowym Jorku, zm. 2010 r. w Cornish w stanie New Hampshire), jeden z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej tajemniczych amerykańskich pisarzy. Jego spuścizna literacka jest stosunkowo niewielka, ale wywarł on znaczący wpływ na literaturę światową (do inspiracji jego prozą przyznają się m.in. takie sławy jak John Updike, Philip Roth i Haruki Murakami), a także na świadomość wielu pokoleń. Jego jedyna opublikowana za życia powieść, Buszujący w zbożu, stała się biblią buntowników, a obsesyjne unikanie rozgłosu i ukrywanie się przed światem podsycało fascynację nim jako człowiekiem.

więcej

C.J. Sansom

C.J. Sansom (ur. 1952 r.), współczesny brytyjski pisarz. Ukończył University of Birmingham, gdzie obronił pracę doktorską z historii. Do 2003 roku pracował jako adwokat, potem poświęcił się karierze literackiej. Napisał 8 powieści przełożonych na 20 języków – w tym Papierowe imperium i 6 kryminałów historycznych, których akcja toczy się w okresie rządów dynastii Tudorów, m.in. Komisarz, Alchemik, Rebelia i Księga Objawienia.

więcej

Michael Schur

Michael Schur (ur. 1975) - amerykański producent telewizyjny, scenarzysta oraz aktor występujący w epizodycznych rolach.
Urodził się w stanie Michigan, a dorastał w Connecticut; studiował anglistykę na Harvardzie.
Karierę w telewizji rozpoczął w 1998 r. jako scenarzysta programu NBC Saturday Night Live. W 2004 roku otrzymał swoją pierwszą nagrodę: Primetime Emmy. W 2004 r. został producentem i scenarzystą "Biura"; napisał scenariusz do dziesięciu odcinków (w kilku pojawił się na ekranie jako Mose) i w 2006 r. otrzymał nagrodę Emmy. Był także współproducentem serialu HBO "Wielki powrót" i autorem scenariusza trzynastu odcinków tego serialu. W 2008 r. rozpoczął pracę nad "Parks and Recreation", a w 2013 nad "Brooklyn 9-9", serialem, który...

więcej

Mark Seal

Dziennikarz z czterdziestoletnim stażem.
Od wielu lat związany z magazynem „Vanity Fair”. Konsultant wielu publikacji nonfiction. Autor trzech książek: Zostaw broń, weź cannoli. Kulisy powstania filmu „Ojciec Chrzestny”; Wildflower,o niezwykłym życiu i tragicznej śmierci kenijskiej naturalistki i twórczyni filmów Joan Root; oraz Dziwny przypadek Rockefellera. Zdumiewająca kariera i spektakularny upadek seryjnego oszusta, o Clarku Rockefellerze, mistrzu szalbierstwa, który przez trzydzieści lat udawał kuzyna angielskiej królowej i spadkobiercę rodu Rockefellerów.
Dwukrotny finalista nagrody National Magazine Awards.
Jego napisany w 2016 roku dla Vanity Fair artykuł „The Over the Hill Gang” o gangu złodziei-emerytów, którzy dokonują największego skoku na jubilera w historii Wielkiej Brytanii, stał się podstawą do scenariusza filmu z 2018 roku,...

więcej

Erich Segal

Erich Segal (ur. 1937 r., zm. 2010 r.), współczesny amerykański pisarz, scenarzysta i naukowiec. Sławę literacką zdobył swoją pierwszą książką, Love Story, która ukazała się w 33 językach, a jej nakład przekroczył 20 milionów egzemplarzy; jej ekranizacja z Ali MacGraw i Ryanem O’Nealem należy do najgłośniejszych adaptacji w historii kina. Podobnym powodzeniem cieszyła się kontynuacja tej powieści, Historia Olivera. Kolejne książki Segala – Doktorzy, Akty wiary, Nagrody, Ostatni akord i Bez sentymentów – zdobyły liczne nagrody literackie i również stały się bestsellerami.

więcej

David Servan-Schreiber

David Servan-Schreiber (ur. 1961 r., zm. 2011 r.), neuropsychiatra, profesor psychiatrii klinicznej na University of Pittsburgh, wykładowca Akademii Medycznej w Lyonie. Współtworzył Centrum Medycyny Integracyjnej w Pittsburghu. Prowadził seminaria na uniwersytetach Stanford, Columbia, Cornell i Cambridge. W latach 1991–1999 organizował pomoc medyczną w Kurdystanie, Gwatemali, Indiach, Tadżykistanie i Kosowie. Był jednym z założycieli amerykańskiego oddziału organizacji Lekarze Bez Granic.

więcej

Diane Setterfield

Diane Setterfield (ur. 22 sierpnia 1964 r. w Englefield, Berkshire), pisarka brytyjska. Studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie Bristolskim. Jej praca doktorska dotyczyła struktur autobiograficznych we wczesnych powieściach André Gide’a. Wykładała język angielski w Institut Universitaire de Technologie oraz Ecole nationale supérieure de Chimie w Miluzie we Francji, a później nauczała po francusku na Uniwersytecie Centralnego Lancashire w Wielkiej Brytanii. W latach 90. porzuciła środowisko akademickie, by skupić się na pisaniu.

Jej bestsellerowy debiut, Trzynasta opowieść (2006), został wydany w 38 krajach na całym świecie i sprzedany w ponad trzech milionach egzemplarzy. Książka przez trzy tygodnie okupowała szczyt listy bestsellerów New York Times’a. Otrzymała nominacje do nagród Waterstone's Newcomer of...

więcej