Pierre Lemaitre
Pierre Lemaitre (ur. 1951 r.), francuski pisarz oraz scenarzysta. Popularność – we Francji i za granicą – zdobył jako autor powieści kryminalnych, z których kilka ukazało się w Polsce. Szczególnie ważny dla kariery pisarza okazał się rok 2013, kiedy to jego kryminał Alex nagrodzono CWA International Dagger, a powieści Do zobaczenia w zaświatach, wykraczającej poza ramy gatunku uprawianego dotąd przez Lemaitre’a, przyznano najważniejsze francuskie wyróżnienie literackie – Nagrodę Goncourtów.
Frédéric Lenoir
Frédéric Lenoir (ur. 1962 r.), francuski filozof i socjolog religii. Autor i współautor licznych artykułów, esejów i rozpraw naukowych oraz ponad dwudziestu książek, także beletrystycznych. Spośród jego prac największy sukces komercyjny (50 tygodni na francuskich listach bestsellerów, nagroda Prix des Maisons de Presse) odniosła powieść Obietnica anioła z 2004 r., napisana wraz z Violette Cabesos. Lenoir był redaktorem popularnej, wydanej także w Polsce, Encyklopedii religii świata z 2001 roku.
Doris Lessing
Doris Lessing (ur. 1919 r., zm. 2013 r.), brytyjska pisarka, najstarsza laureatka Nagrody Nobla – w momencie jej otrzymania miała osiemdziesiąt osiem lat. Jury nazwało Lessing „epicką wyrazicielką kobiecych doświadczeń, która ze sceptycyzmem, żarem i wizjonerską siłą zgłębiła podzieloną cywilizację”. W Rodezji Południowej, dzisiejszym Zimbabwe, Lessing spędziła dzieciństwo i młodość. Jej proza jest głęboko autobiograficzna, a duża część powieści i opowiadań rozgrywa się w Afryce. Autorka poruszała tematy konfliktów kulturowych, rasizmu, nieustannej walki między indywidualnymi pragnieniami a obowiązkiem społecznym oraz sprzeczności między dobrem jednostki a dobrem ogółu.
Marc Levy
Marc Levy (ur. 1961 r.), jeden z najbardziej rozpoznawalnych francuskich pisarzy. W wieku osiemnastu lat podjął pracę w Czerwonym Krzyżu. Równolegle studiował zarządzanie na Uniwersytecie Paris-Dauphine. W 1984 roku wyjechał do USA, gdzie założył firmę zajmującą się grafiką komputerową. Po powrocie do kraju otworzył kolejną, specjalizującą się w architekturze wnętrz. Debiutancka powieść Jak w niebie uczyniła go gwiazdą literatury. Przetłumaczona na 38 języków, rozeszła się w 3 milionach egzemplarzy; w Hollywood powstała jej adaptacja z Reese Witherspoon w roli głównej (za prawa filmowe Steven Spielberg zapłacił 2 miliony dolarów!).
Andrea Levy
Andrea Doreen Levy (ur. 7 marca 1956 w Londynie, zm. 14 lutego 2019) – brytyjska pisarka. Córka emigrantów przybyłych z Jamajki w 1948. Jej dalsi przodkowie byli Afrykańczykami, Żydami i Szkotami. Jej powieść Wysepka została obsypana prestiżowymi nagrodami literackimi Orange Prize For Fiction, The Whitbread Book Of The Year Award i Commonwealth Writers’ Prize. W 2009 na podstawie książki powstał serial telewizji BBC z Benedictem Cumberbatchem i Naomie Harris w rolach głównych.
Marina Lewycka
Marina Lewycka (ur. 1946 r. w obozie dla uchodźców w niemieckiej Kilonii), pisarka brytyjska pochodzenia ukraińskiego. Dorastała w Wielkiej Brytanii i tam ukończyła studia. Obecnie wykłada na uniwersytecie w Sheffield. Debiutancka powieść Lewyckiej Zarys dziejów traktora po ukraińsku, wydana w 2005 roku, nie jest autobiografią, choć zawiera wiele wątków zbieżnych z losami pisarki (jej ojciec naprawdę napisał historię traktorów, tak jak czyni to ojciec bohaterki – Nadii).
Lily Lindon
Lily Lindon jest pisarką i redaktorką mieszkającą w Londynie.
Studiowała anglistykę na Uniwersytecie Cambridge, gdzie pisała skecze dla uczelnianej grupy komików Footlights, z którą występowała również na scenie.
Po studiach pracowała w wydawnictwie Penguin Random House, w którym wydała m.in. listy Virginii Woolf. Obecnie prowadzi internetowe kursy kreatywnego pisania, a także podcast Wit Lit z wywiadami o zabawnych książkach.
Gra na dwa fronty to jej powieściowy debiut, który napisała w trakcie lockdownu - w skazanej na porażkę próbie pozostania przy zdrowych zmysłach.
Jeff Lindsay
Jeff Lindsay (właśc. Jeffry Freundlich, ur. 1952 r.), współczesny amerykański pisarz, znany przede wszystkim z cyklu powieści o Dexterze Morganie – analityku śladów krwi, a zarazem seryjnym zabójcy. Współautorką kilku wcześniejszych książek Lindsaya była jego żona, Hilary Hemingway, bratanica Ernesta Hemingwaya. Pierwsza powieść o Dexterze, Demony Dextera, została opublikowana w 2004 roku i posłużyła za kanwę scenariusza popularnego serialu telewizji Showtime, zatytułowanego Dexter.
Robert Ludlum
Robert Ludlum (ur. 1927 r., zm. 2001 r.), amerykański aktor, producent teatralny i pisarz. W latach 50. zagrał w ponad 200 filmach telewizyjnych, był też producentem około 300 przedstawień teatralnych. Jako pisarz zadebiutował późno – mając 41 lat – powieścią Dziedzictwo Scarlattich. Od tej książki zaczęła się oszałamiająca kariera literacka twórcy gatunku nazwanego „thrillerem spiskowym”. Za jego życia ukazały się 24 powieści, sprzedane w ponad 300 milionach egzemplarzy, wśród nich tak znane jak Tożsamość Bourne’a, Testament Matarese’a, Mozaika Parsifala i Protokół Sigmy.
John D. MacDonald
John D. MacDonald (ur. 1916 r., zm. 1986 r.), jeden z najwybitniejszych i zarazem najpłodniejszych twórców amerykańskiego kryminału, z dorobkiem literackim obejmującym kilka zbiorów opowiadań oraz prawie 70 powieści. Do inspiracji jego twórczością przyznają się tak znani autorzy, jak Stephen King, Dean Koontz, Carl Hiassen, Kurt Vonnegut i Lee Child. King nazwał go „jednym z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku”; Vonnegut napisał: „Za jakiś tysiąc lat na nowo odkryta spuścizna literacka MacDonalda okaże się znaleziskiem na miarę skarbów z grobowca Tutanchamona”.