Rachel Khoo

Rachel Khoo (ur. 1980 r.), angielka zafascynowana francuską sztuką kulinarną, założycielka i redaktor naczelna lifestylowego magazynu online „Khoollect”. Absolwentka słynnej akademii gotowania Le Cordon Bleu prowadząca w BBC Lifestyle programy z cyklu Kulinarne inspiracje Rachel Khoo, w których podróżuje po Francji, odwiedza restauracje, targowiska i producentów żywności. Zawsze zatrzymuje się u miejscowych restauratorów i czerpie od nich natchnienie do komponowania nowych potraw.

więcej

Stephen King

Stephen King (ur. 1947 r.), wybitny amerykański pisarz, nazywany Królem Horroru. W 2003 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą literacką National Book Award. Debiutował pod koniec lat 60., ale światową sławę przyniosła mu wydana w 1973 roku powieść Carrie. Kolejne utwory – powieści, zbiory opowiadań, komiksy, scenariusze filmowe i sztuki teatralne – opublikowano w setkach milionów egzemplarzy i przełożono na kilkadziesiąt języków. Są wśród nich tak znane książki, jak: Lśnienie, Sklepik z marzeniami, Christine, Zielona Mila, Desperacja, Komórka, Czarna bezgwiezdna noc, To, Cujo, Pan Mercedes i ośmiotomowy cykl fantasy Mroczna Wieża. Proza Kinga należy do najczęściej ekranizowanych, a wśród reżyserów, którzy podejmowali się tego zadania, znaleźli się Brian de Palma, Stanley Kubrick czy David Cronenberg.

więcej

Barbara Kingsolver

Barbara Kingsolver (ur. 1955 r.), amerykańska pisarka, poetka i eseistka, z wykształcenia biolog (studiowała na uniwersytetach DePauw i Arizona). Zdobywczyni wielu nagród literackich (m.in. The Orange Prize 2010, National Book Prize of South Africa), nominowana do Nagrody Pulitzera i PEN/Faulkner Award. Członkini zespołu Rock Bottom Remainders, który zakładała wspólnie z Amy Tan i Stephenem Kingiem. Autorka licznych esejów, opowiadań, wierszy oraz ośmiu powieści, m.in. Biblii jadowitego drzewa, Lata namiętności, Odysei i Lotu motyla.

więcej

Dorothy Koomson

Dorothy Koomson (ur. 1971 r.), brytyjska dziennikarka i pisarka. Współpracuje z gazetami i czasopismami kobiecymi, m.in.: „The Guardian”, „New Woman” i „Cosmopolitan”. Pierwszą powieść napisała w wieku trzynastu lat, a jako dorosła pisarka zadebiutowała w 2013 roku. Autorka trzynastu powieści, m.in. The Chocolate Run, Zaopiekuj się mną, Dobranoc, kochanie, Kobieta, którą kochał, The Rose Petal Beach i The Flavours of Love.

więcej

Dean Koontz

Dean Koontz (ur. 1945 r.), jeden z najpopularniejszych współczesnych autorów amerykańskich, mogący się pochwalić imponującą liczbą 450 milionów sprzedanych egzemplarzy książek. Karierę literacką rozpoczął w wieku dwudziestu lat, startując w konkursie na opowiadanie zorganizowanym przez „Atlantic Monthly”. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel, jednocześnie sporo publikował, głównie science fiction i horrory. Należy do pisarzy niezwykle płodnych: jego dorobek to kilkadziesiąt powieści oraz liczne opowiadania wydane pod własnym nazwiskiem i paroma pseudonimami.

więcej

Jerzy Kosiński

Jerzy Kosiński (ur. 14 czerwca 1933 r., zm. 3 maja 1991 r.), urodzony i wychowany w Polsce amerykański pisarz pochodzenia żydowskiego. W latach 1950–1955 studiował nauki polityczne i historię na Uniwersytecie Łódzkim. W 1957 roku wyemigrował do USA, gdzie ukończył Uniwersytet Columbia. Wykładał na uniwersytetach Yale, Princeton i Wesleyan. W 1973 roku został wybrany na prezesa amerykańskiego Pen Clubu; funkcję tę pełnił przez dwie kadencje.

więcej

Igor Kostin

Igor Kostin (ur. 1936 r., zm. 2015 r.), zdobywca 5 nagród World Press Photo, przez lata współpracował m.in. z „Time”, „Newsweekiem”, „Paris Match”, „Libération” i „Sternem”. Był fotoreporterem podczas wojen w Wietnamie i Afganistanie. Sławę przyniosło mu zdjęcie wykonane w Czarnobylu, krótko po wybuchu reaktora – jedyne z dwudziestu, które zachowało się na napromieniowanej kliszy.

więcej

Elena Kostioukovitch

Elena Kostiuokovitch (ur. 1958 r. w Kijowie), tłumaczka, eseistka, agentka literacka, promotorka kultury rosyjskiej na Zachodzie i włoskiej na Wschodzie. Laureatka licznych nagród translatorskich, zarówno rosyjskich, jak i zagranicznych. Urodziła się w rodzinie z literackimi tradycjami i od najmłodszych lat obracała się w kręgach pisarzy i artystów. Ukończyła studia filozoficzne na uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie i obroniła pracę doktorską na temat włoskiego baroku. W 1988 rozpoczęła współpracę jako redaktor i tłumacz z włoskim wydawnictwem Bompiani. Zaowocowała ona m.in. przekładami prozy Umberta Eco i wydanymi po włosku antologiami pisarzy rosyjskich. Od 1993 Elena publikuje własne opowiadania. W 2006 ukazały się jej Sekrety włoskiej kuchni, przewodnik kulinarny po dziewiętnastu regionach...

więcej

Malwina Kowszewicz

Malwina Kowszewicz-Pożak, polska powieściopisarka. Autorka Zakazanych gier, Nigdy dość i Bordeaux, piąta rano. Ukończyła marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim, ale zajęła się dziennikarstwem. Pracowała w prestiżowych czasopismach kobiecych, współrealizowała reportaże telewizyjne, studiowała reżyserię filmową. Mieszka we Francji i w Polsce, dzięki czemu ma dystans do różnych kultur i do samej siebie.

więcej

Giles Kristian

Kristian Giles (ur. 1975 r. w Leicestershire w Wielkiej Brytanii), powieściopisarz, autor książek historycznych i przygodowych, model (w reklamach prasowych i telewizyjnych), piosenkarz, tekściarz i copywriter. Z pochodzenia Norweg. Autor dwóch serii powieści o wikingach oraz dwóch książek o Anglii z czasów Cromwella. Założona przez niego firma World Serpent Productions zajmuje się produkcją filmów krótkometrażowych.

więcej