Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro (ur. 1954 r. w Nagasaki), brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, od 1960 roku mieszkający w Wielkiej Brytanii. Autor siedmiu powieści oraz zbioru opowiadań. Zdobywca wielu nagród literackich, w tym Nagrody Bookera. Do wzrostu popularności pisarza niewątpliwie przyczyniły się głośne ekranizacje jego utworów – Okruchy dnia z Anthonym Hopkinsem i Emmą Thompson oraz Nie opuszczaj mnie z Keirą Knightley i Carey Mulligan. Uhonorowany literacką Nagrodą Nobla w 2017 roku za całokształt twórczości.

więcej

Philippe Jaenada

Philippe Jaenada (ur. 1964 r.), pisarz i publicysta francuski. Urodził się i dorastał w Saint-Germain-en-Laye, do Paryża przeniósł się w połowie lat 80. Zadebiutował 1990 roku. Siedem pierwszych powieści Philippe Jaenady zainspirowała jego własna biografia, ale pisarz sięga też do wydarzeń oraz biografii postaci znanych z historii, kultury i pierwszych stron gazet. Zdobywca nagród Prix de Flore 1997 i Prix Femina 2017 oraz Le Prix d'une vie 2013 i Grand Prix des Lycéennes de Elle 2014 za Sulaka.

więcej

Peter James

Peter James (ur. 1948 r.), brytyjski twórca thrillerów i kryminałów, autor m.in. cyklu powieści z detektywem Royem Grace’em, znanym z niekonwencjonalnych metod pracy. 28 powieści pisarza przetłumaczono jak dotąd na 36 języków i sprzedano w nakładzie przekraczającym 19 milionów egzemplarzy. 12 razy zajmowały pierwsze miejsce w rankingu bestsellerów „Sunday Timesa”.

Swoją pierwszą powieść, Dead Letter Drop, Peter James opublikował w 1981 roku. W 1994 roku Penguin wydał jego powieść Host… na dwóch dyskietkach – była to pierwsza książka opublikowana w formie elektronicznej. Przez lata James był związany z branżą filmową i telewizyjną, pisał scenariusze i był producentem m.in. Kupca Weneckiego z Alem Pacino i Mostu Przeznaczenia z Robertem de Niro. Chętnie angażuje się w działalność charytatywną, a jego pasją są sportowe samochody. Pierwsze pieniądze zarobił… sprzątając w domu Orsona Wellesa.

więcej

Jang Jin-Sung

Jang Jin-Sung, poeta, wyższy urzędnik północnokoreańskiej machiny propagandowej. Jako utalentowany poeta, laureat narodowej nagrody poetyckiej, cieszył się szczególnymi względami Kim Dzong Ila i został jednym z niewielu Dopuszczonych – ludzi, których Przywódca wezwał przed swoje oblicze i spędził z nimi co najmniej 20 minut! Przypadkowe zdarzenie sprawiło, że wygodne życie uprzywilejowanego Jang Jin-Sunga się zawaliło, a jego ucieczka przez Chiny postawiła na nogi cały aparat bezpieczeństwa sięgający swymi mackami daleko poza granice Korei Północnej.

więcej

Kelly Jones

Kelly Jones, amerykańska pisarka. Dorastała w Twin Falls w Idaho. Autorka czterech powieści i zbioru opowiadań. Pasjonatka historii sztuki i podróży.

więcej

Alma Katsu

Alma Katsu (ur. 1959 r.), amerykańska pisarka łącząca w swojej twórczości elementy prozy obyczajowej, thrillera i fantasy. Urodzona na Alasce, wychowywała się w stanie Massachusetts i na tamtejszym Uniwersytecie Brandeisa (gdzie studiowała z Johnem Irvingiem) zdobyła licencjat z literatury. Studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Johna Hopkinsa. Przez wiele lat pracowała w agencjach rządowych. Jej pierwsza książka Wieczni została uznana przez magazyn „Booklist” za najlepszy debiut literacki 2011 roku, a kolejna była nominowana do nagrody Goodreads Readers Choice.

więcej

Elia Kazan

Elia Kazan (ur. 1909 r., zm. 2003 r.), amerykański pisarz, reżyser i aktor. Zdobywca trzech Oscarów i czterech Złotych Globów. Urodził się w Konstantynopolu w greckiej rodzinie, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, kiedy miał cztery lata. Studiował w Yale. W 1947 roku założył słynne Actors Studio. Karierę reżyserską rozpoczął na Broadwayu. Sukces jego inscenizacji, m.in. Śmierci komiwojażera i Kotki na gorącym blaszanym dachu, otworzył mu drogę do filmu. W 1945 roku wyreżyserował swój debiutancki film fabularny, a trzy lata później otrzymał pierwszego Oscara – za Dżentelmeńską umowę.

więcej

Thomas Keneally

Thomas Keneally (ur. 7 października 1935 r.), najpopularniejszy żyjący pisarz australijski. Autor powieści historycznych opisujących stosunki między osadnikami z Europy a rdzennymi mieszkańcami Australii (Bring Larks and Heroes). Jako jeden z nielicznych pisarzy australijskich sięga w swoich książkach do historii Europy (Joanna d'Arc: Krwi czerwona, siostro różo, Gossip from the Forest - powieść, która opisuje traktaty rozbrojeniowe po I wojnie światowej, Season in Purgatory - książka o partyzantce Tito w Jugosławii).
Największą sławę Keneally'emu przyniosła uhonorowana Nagrodą Bookera powieść Lista Schindlera o losie Żydów w Krakowie.
Listę Schindlera w 1993 zekranizował Steven Spielberg, film zdobył aż 7 Oscarów.

więcej

Simon Kernick

Simon Kernick (ur. 1966 r.), jedna z największych gwiazd brytyjskiego thrillera. Debiutował w 2003 roku, ale dopiero opublikowana trzy lata później powieść Ścigany nadała rozpędu jego karierze. Nieodparcie kojarzące się z pisarstwem Lee Childa błyskawiczne tempo i gwałtowne zwroty akcji w połączeniu z doskonałym researchem sprawiły, że kolejne powieści Kernicka – m.in. Cel, Ostatnie 10 sekund, Zapłata i Oblężenie – trafiły na szczyty brytyjskich list bestsellerów.

więcej

Ken Kesey

Ken Kesey (ur. 1935 r., zm. 2001 r. w Kolorado), amerykański pisarz związany z beatnikami w latach 50. i hippisami w latach 60., wyrażający w swojej twórczości sprzeciw wobec społecznych i mentalnych form zniewolenia człowieka. Ukończył teatrologię na Oregon State University, a następnie studiował pisarstwo na Uniwersytecie Stanforda. Za namową przyjaciela wziął udział w rządowym programie badań nad środkami psychomimetycznymi, prowadzonym przez szpital psychiatryczny, w którym zatrudnił się jako sanitariusz.

więcej