Jak co roku, wraz z początkiem stycznia, wkraczamy w ekscytujący czas oczekiwania na nadchodzące wyzwania, niespodzianki i oczywiście książkowe premiery!
Tradycyjnie jest to też czas podsumowań, a rok 2024 był dla Albatrosa wyjątkowy, bo świętowaliśmy jubileusz 30-lecia istnienia naszego Wydawnictwa.
W minionym roku wydaliśmy blisko dwieście premierowych tytułów i wznowień. Trzy opublikowane przez nas powieści nominowano do Bestsellera Empiku (statuetkę w kategorii kryminał i thriller odebrała B.A. Paris za „Uwięzioną”), a aż sześć zgłoszono do tytułu Książki Roku w plebiscycie Lubimy Czytać (wyróżnienie w kategorii horror zdobył „Szpital Filomeny” Grahama Mastertona). Troje naszych autorów odwiedziło Polskę; dwoje z nich – B.A. Paris i Graham Masterton – czuje się tu już jak domu, a Antti Tuomainen, który do naszego kraju przyjeżdżał jak dotąd wyłącznie turystycznie, był zachwycony polskimi czytelnikami i rozmachem branżowych imprez. Po raz pierwszy wzięliśmy udział aż w trzech wydarzeniach targowych: w Warszawie, Lublinie i Krakowie, dzięki czemu mieliśmy okazję, by jeszcze lepiej poznać naszych Czytelników, ich książkowe zachwyty oraz potrzeby.
Wszystkie te osiągnięcia i spotkania dały nam wiele satysfakcji i zmotywowały, by w tym roku dać z siebie jeszcze więcej i jeszcze częściej się z Wami spotykać.
W 2025 roku z nowymi książkami powrócą autorzy znani i lubiani: Lisa Gardner, Tess Gerritsen, Jenny Blackhurst, C.L. Taylor, Michelle Frances, Harlan Coben, Lee Child (z bratem Andrew), Steve Cavanagh, Donato Carrisi, Guillaume Musso, Anders Roslund i Graham Masterton, który powróci nie tylko z nową książką z serii Katie Maguire, ale też ze wznowieniem serii horrorów „Rook”. Portfolio Albatrosa poszerzy się o kolejne powieści Deana Koontza, o które często pytają czytelnicy. Wydamy także najnowszą książkę młodej gwiazdy międzynarodowej sceny horroru, Thomasa Oldego Huevelta. A do stajni Albatrosa dołączy gorące nazwisko niemieckiej literatury noir – Sebastian Fitzek, #1 w kategorii thrillera w Niemczech.
Wielbicielki gorących romansów z pazurem doczekają się kolejnego tytułu od Jessy Hastings. A miłośniczki komedii romantycznych będą mogły sięgnąć po nowe pozycje Donny Marchettii i Ivy Fairbanks. Z kolei z myślą o zwolenniczkach subtelnych wzruszeń przygotowujemy do druku kolejne tytuły następczyni Nicholasa Sparksa, Australijki Paige Toon i godnej kontynuatorki tradycji Lucindy Riley, Sorai Lane.
Będzie to z pewnością wyjątkowy rok dla fanów króla wyobraźni, Stephena Kinga. Kolejne powieści tego autora (wśród nich będzie na pewno „Podpalaczka”, „Im mroczniej, tym lepiej” i „To”) zyskają świeżą, wyjątkową szatę graficzną oraz modne ilustrowane krawędzie stron, które tak polubili Czytelnicy. Po raz pierwszy na polski rynek trafi sześć tomów komiksowej wersji „Bastionu”. W portfolio Albatrosa, pojawi się także spektakularna edycja kultowej sagi „Blackwater”, cenionego przez Kinga autora powieści grozy Michaela McDowella.
Do uwielbianej przepięknej Serii Butikowej dołączy nowa książka Sophie Haydock, autorki „Czterech muz”, tym razem opowiadająca o kobietach życia francuskiego malarza Henriego Matisse’a. W serii pojawią się także dwie nowe pisarki – Camille de Peretti zabierze nas w podróż śladami tajemniczego obrazu Gustave’a Klimta, a Elizabeth Fremantle odkryje sekrety znakomitej barokowej malarki, Artemisii Gentileschi. Serię Butikową uzupełnimy o kolejne powieści Kate Morton i Daphne du Maurier (czytelnicy, którzy na nowo odkrywają tę autorkę, będą mogli dowiedzieć się nieco więcej o życiu „muzy Hitchcocka” z biografii pióra współczesnej francuskiej pisarki Tatiany de Rosnay).
Na entuzjastów francuskiej prozy czekać będzie w tym roku nie tylko najnowsza, i już z wielkim entuzjazmem przyjęta w Europie, powieść uwielbianej Valérie Perrin, lecz także drugi tom nowej sagi historycznej Pierre’a Lemaitre’a, który tym razem pokazuje nam wielki świat w ferworze powojennych przemian. Wielbiciele prozy historycznej znajdą w ofercie now powieści Kena Folletta, który tym razem cofnie się w czasie aż do powstania megalitycznego kręgu w Stonehenge, oraz Roberta Harrisa, który odsłoni przed nami sekretny romans brytyjskiego premiera w przededniu Wielkiej Wojny. Specjalnie dla fanów Harrisa wznowimy także jego „Trylogię rzymską”. W dziewiętnasty wiek na kolonialną Kubę zabierze nas autor „Katedry w Barcelonie”, Ildefonso Falcones. Z kolei z Barbarą Kingsolver trafimy do afrykańskiego Konga, w momencie, gdy epoka kolonialna chyli się już ku upadkowi. Do księgarń trafią również kolejne powieści cyklu „Kroniki Cazaletów”, dokumentującej dwudziestowieczne przemiany społeczne i obyczajowe w Wielkiej Brytanii Elizabeth Jane Howard. A świeższe i bulwersujące fakty z historii Kanady przybliży nam Heather Marshall w swojej wstrząsającej książce „Looking for Jane”, której tematykę docenią z pewnością czytelnicy ceniący talent francuskiej noblistki Annie Ernaux.
Oprócz wycieczek w czasie zaproponujemy czytelnikom kilka eskapad geograficznych. Po pierwsze, do Azji – do Korei i Wietnamu – gdzie osadzono akcję trzech naszych tegorocznych premier: ważnej powieści psychologicznej – „A Phone Booth to Hear the Last Heart” Lee Su-yeon – w którą zgrabnie wpleciono motyw nadprzyrodzony; poruszającej wietnamskiej sagi rodzinnej „The Mountains Sing” Nguyễn Phan Quế Mai oraz kolejnego błyskotliwego, pełnego magii young adult – nowej książki You Yeong-Gwanga, autora „Sklepu pory deszczowej”. Po drugie, na lodowatą północ, do Szwecji, gdzie akcję swoich znakomitych współczesnych powieści osadziły: Moa Herngren i Lisa Ridzén. A w ściskającą za serce podróż niemal dookoła świata zabierze nas Gaëlle Nohant – bohaterce jej „Biura skradzionych wspomnień” będziemy towarzyszyć w pełnym emocji śledztwie, poszukiwaniu krewnych ofiar nazistowskiego terroru z czasów drugiej wojny światowej.
Tym, którzy cenią klasykę i powieściowe zagadki w starym stylu, ale szukają literatury z nowoczesnym twistem, nieoczywistej i igrającej z czytelnikiem, zaproponujemy nowe książki Elly Griffiths, Stuarta Turtona oraz Garetha Rubina, który eksperymentalnym „Domu Klepsydry” tym razem proponuje czytelnikom spotkanie z samym Sherlockiem Holmesem. Wielbicieli pełnych akcji thrillerów zainteresuje z pewnością pierwsza powieść w dorobku lubianego w Polsce francuskiego aktora Jeana Reno – premiera „Emmy” już w maju!
A skoro już jesteśmy w klimacie filmowym, to po ubiegłorocznym wielkim sukcesie „Konklawe” czekamy z niecierpliwością na kolejne ekranizacje: „Życia Violette” Valérie Perrin w reżyserii Jeana Pierre’a Jeuneta, „Klary i Słońca” Kazuo Ishiguro – tu za kamerą stanie Taika Waititi i „Biura skradzionych wspomnień” Gaëlle Nohant, którą właśnie zapowiedziano. Niemało atrakcji będzie też nas czekało w serwisach streamingowych. Na Netflixie czekają na premierę kolejne ekranizacje thrillerów Harlana Cobena – w tym polskie „Tylko jedno spojrzenie”. Prime zapowiedział na luty kolejny sezon „Reachera” – tym razem będzie to ekranizacja „Siły perswazji”, a już zapowiedziano przeniesienie na ekran kolejnej powieści Lee Childa. Wydarzeniem HBO na jesieni będzie z pewnością wyczekiwane „Welcome To Derry”, serial oparty na motywach prozy Stephena Kinga.
Dla przeciwwagi, w tym roku w Albatrosie pojawi się nieco więcej poradników psychologicznych – będziemy was wspierać i motywować na wszystkie możliwe sposoby – te bardziej fachowe i zupełnie nietypowe. Między innymi za pomocą rewelacyjnej książki dr Julie Smith „Otwórz gdy…”, którą jeszcze przed premierą kupili wydawcy z 35 krajów. To nie jest zwykły poradnik psychologiczny. To wsparcie, którego szukasz, kiedy życie daje Ci w kość. Zaś „Single At Hearts” dr Belli dePaolo udowodni, że bycie singlem to nie kompromis – tylko wybór, który może dać Ci wszystko, czego potrzebujesz.
Świętujcie z nami nowy wspaniały rok!
Dziękujemy, że czekacie na nasze książki, i niezmiennie życzymy Wam miłej lektury!
PS: Po kliknięciu w przycisk poniżej zapoznacie się z pełną listą tytułów wraz z opisami.
ZAPOWIEDZI 2025 – PLIK PDF