DOM KLEPSYDRY
Gareth Rubin
Dwa domy o tej samej nazwie w różnych częściach świata.
Dwie tajemnicze historie, które splatają się w jedną zagadkę kryminalną.
Przekręć klepsydrę i odkryj zbrodnię.
Bestseller „Sunday Timesa”.
Połączenie wyobraźni Stuarta Turtona z Magpie Murders;
Zagadka w stylu Kate Morton i Diane Setterfield z atmosferą powieści Carlosa Ruiz Zafóna.
Wciągająca i misternie skonstruowana powieść.
Wyobraź sobie, że trzymasz książkę. Nie jest to jednak byle jaka książka. To powieść tetbeszka – dwie książki w jednej. Dwie przeplatające się ze sobą i uzupełniające się historie wydrukowane od dwóch stron bloku i spięte wspólnym grzbietem. Każda strona okładki jest frontem książki, którą można zacząć czytać od przodu i od tyłu, lub z obu stron jednocześnie, poznając kolejne rozdziały naprzemiennie.
Jesteś gotowy?
W takim razie… zaczynamy!
Anglia, lat osiemdziesiąte XIX wieku.
Simeon Lee, młody i pełen ideałów lekarz, zostaje wezwany z Londynu, by na ponurej wyspie Ray u wybrzeży Essex leczyć umierającego krewnego, proboszcza Olivera Hawesa. Proboszcz, zamieszkujący imponujący Dom Klepsydry, uważa, że został otruty. Obwinia o to szwagierkę, Florence, którą lata temu uznano za winną śmierci męża i umieszczono w zamknięciu w przeszklonym apartamencie sąsiadującym z biblioteką Olivera. Jej historia jest równie tajemnicza, co przyczyna choroby pastora. Simeon podąża śladem historii opisanej w książce, którą podsuwa mu Florence. Książce - tetbeszce, która skrywa więcej niż jedną historię, w zależności od tego, z której strony się ją czyta.
Kalifornia, lata trzydzieste XX wieku.
Oliver Tooke, ceniony pisarz i syn gubernatora stanu, zostaje znaleziony martwy. Policja upiera się, że młody mężczyzna odebrał sobie życie. Jednak jego przyjaciel i początkujący aktor, Ken Kourian, jest pewien, że nie doszło do samobójstwa. Tej nocy zobaczył coś, co przeczy teorii policji. Prowadząc na własną rękę śledztwo, odkrywa związek między śmiercią Olivera a tajemniczym porwaniem jego brata, gdy obaj byli dziećmi. Aby ustalić prawdę, Ken musi rozszyfrować wskazówki ukryte w wydanej ostatnio książce Olivera – powieści tetbeszce zatytułowanej Dom Klepsydry, opowiadającej historię młodego lekarza Simeona Lee.
GARETH RUBIN publikuje artykuły o sprawach społecznych, podróżach i sztuce w brytyjskiej prasie.
W 2013 roku wyreżyserował dokument Bedlam opowiadający o terapii przez sztukę prowadzonej w szpitalu Bethlem Royal w Londynie. Jest autorem książki The Great Cat Massacre: A History of Britain in 100 Mistakes, szczegółowo opisującej, jaki wpływ na bieg historii mieli ludzie popełniający szkolne błędy, oraz powieści Liberation Square, thrillera osadzonego w okupowanym przez Sowietów Londynie.
To nie tylko książka, lecz przede wszystkim doświadczenie – takie, w którym zwroty akcji przynosi zarówno treść powieści, jak i sam akt czytania. Dwie komplementarne narracje splatają się, tworząc mroczną, złowróżbną opowieść, obejmującą pół wieku tajemnic, które na przemian oddalają się i powracają. To książka o opowiadaniu historii z różnych perspektyw, upływie czasu i powolnym, lecz nieubłaganym nadejściu nieuniknionego. Żywa, dźwięczna, melancholijna i piękna.
Janice Hallet
Oszałamiająca, pomysłowa, wciągająca bez reszty zagadka. Dom Klepsydry to ekscytująca rozkosz!
Chris Whitaker
Niezwykle zmyślna i sugestywna, uwielbiam ją!
Angela Clarke
Rubinowi udała się trudna sztuka napisania ambitnej powieści, która jest jednocześnie lekką i przyjemną lekturą.
„The Times”, Crime Book of the Month
Zawiła i hipnotyzująca opowieść o rodzinnych intrygach i spiskach, rozpięta na kilka pokoleń.
„Guardian”
Początkowe zdumienie pomysłowością Rubina idzie w parze z uznaniem dla serca i głębi, jakie wnosi do swoich historii. Ryzykowny pomysł, pięknie zrealizowany.
„The Telegraph”
Jeśli lubisz wciągającą fikcję, pokochasz tę powieść tête-bêche. Spodziewaj się dwóch bardzo różnych historii, które łączą się ze sobą w absolutnie magiczny sposób.
„Belfast Telegraph”
Rubin zasługuje na najwyższe noty za oryginalność i za porwanie się na tak niszowy format literacki… To, co naprawdę go wyróżnia, to mistrzowski sposób, w jaki opowieści są ze sobą spojone. Wiarygodne postacie i dopracowane opisy pomagają budować napięcie, a wyraziste i lekkie pióro autora pozwala mu stworzyć dwie kryminalne zagadki w starym dobrym stylu.
„The Lady”
Morderstwo, tajemnica i sekrety to doskonałe połączenie, składające się na olśniewające osiągnięcie literackie, które pochłania bez reszty.
„Best Magazine”
To niesamowita książka, nie przypomina niczego, co czytałem wcześniej.
Quick Book Reviews Podcast
Dom Klepsydry to narracja o tajemniczym pięknie, łącząca dwa bardzo różne style pisania, aby opowiedzieć dwie bardzo różne historie, które są ze sobą bardzo, bardzo elegancko powiązane.
Shots
To jedna z najprzyjemniejszych książek, jakie przeczytałem w tym roku.
Bay Tales
Recenzje
Oszczędzasz 19.90 zł