B.A. Paris powraca w nowej odsłonie!
B.A. Paris nikomu nie trzeba przedstawiać. Brytyjska autorka thrillerów i powieści psychologicznych zrobiła zawrotną i niespodziewaną karierę dzięki debiutowi Za zamkniętymi drzwiami. Książka wywołała sporo szumu na międzynarodowym rynku wydawniczym, a jej sprzedaż w Wielkiej Brytanii przekroczyła już milion sprzedanych egzemplarzy – książka osiągnęła tam status platynowego bestsellera. W Polsce sprzedaż tego tytułu sięga już niemal 400 tysięcy! Za zamkniętymi drzwiami do dziś – ponad trzy lata po premierze – utrzymuje się na listach bestsellerów. Kolejne trzy książki tej autorki powtórzyły sukces debiutu. Polscy czytelnicy, którzy średnio co 2,5 minuty kupują jedną z jej powieści, pokochali B.A. Paris – autorka była trzykrotnie nominowana do BESTSELLERA EMPIKU i trzykrotnie znalazła się w finale plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać.pl.
Teraz B.A. Paris powraca w nowej odsłonie – wraz z trzema innymi popularnymi pisarkami wzięła udział w niecodziennym projekcie literackim, by dostarczyć wielbicielom swojego talentu kolejną emocjonującą powieść.
Dzięki bezprecedensowej współpracy B.A. Paris, Sophie Hannah, Clare Mackintosh i Holly Brown powstał trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który spodoba się zarówno wielbicielom klasycznych kryminałów Agathy Christie, jak i serialu Wielkie kłamstewka emitowanego przez HBO.
Najbardziej prestiżowa akademia sztuk scenicznych w Londynie.
Główna rola w szkolnym przedstawieniu może otworzyć drogę do kariery.
Cztery dziewczyny, dotąd tworzące zgraną paczkę, stają się konkurentkami.
I piąta, która wydaje się najgroźniejsza, nie tylko jeśli chodzi o wynik rywalizacji.
Ale tak naprawdę to ich matki startują w wyścigu szczurów i nie cofną się przed niczym.
A każda ma swoje tajemnice – mniej lub bardziej niewinne… a niektóre nawet mordercze.
Dublerka – niecodzienny projekt literacki
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest brytyjska platforma internetowa Serial Box, umożliwiająca czytanie i słuchanie powieści w odcinkach za pośrednictwem internetu i aplikacji mobilnej. Serial Box jest również słynącym z nietypowych i odważnych przedsięwzięć wydawcą, który chętnie zaprasza do współpracy popularnych, utalentowanych i nagradzanych pisarzy (i pisarki). Zgodnie z zasadami, jedno z nich obejmuje przewodnictwo w grupie – to od niego zależy, o czym będzie ta historia – i dobiera sobie pisarski zespół, składający się z trzech do pięciu autorów, którzy pracują na wzór scenarzystów seriali telewizyjnych, rozpisując na tablicy fabułę, akcję i postacie. Lider określa podstawowe zasady, które będą obowiązywały w świecie przedstawionym w powstającej powieści – tworzy swego rodzaju przewodnik dla swoich współpracowników. Pisarze wspólnie tworzą literacki odpowiednik pilota serialu. Praca w grupie jest miłą odmianą od tradycyjnego modus operandi pisarza – czyli samotnych zmagań z migającym kursorem na monitorze komputera. Tak pisana powieść dostępna jest w odcinkach na platformie Serial Box – w formie ebooka i audiobooka. Przypomina to emisję kolejnych odcinków serialu telewizyjnego, ale też nawiązuje do popularnej w XIX wieku publikacji fragmentów powieści w prasie, zanim całość w jednym tomie trafiła do księgarń – tak publikował m.in. Dickens, a potem Arthur Conan Doyle (a na rodzimym gruncie – Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz). Oczywiście autorzy mają do dyspozycji zespół redakcyjny, a prawa do napisanej przez nich książki mogą zostać sprzedane na cały świat.
Tym razem Serial Box zwrócił się z propozycją współpracy do Sophie Hannah, brytyjskiej autorki kryminałów, laureatki National Book Award, która ma już na koncie dwie ekranizacje swoich książek. Odpowiedzialne zadania to jej specjalność – kilka lat temu została oficjalnie namaszczona przez wnuka Agathy Christie do kontynuowania dzieła jego babki (Hannah jest autorką kilku książek o nowych przygodach Herculesa Poirot). To Hannah wymyśliła zarys historii o czterech uczennicach prestiżowej szkoły artystycznej i narratorkami uczyniła matki dziewcząt. A skoro pojawiły się cztery narratorki, to oczywistą koleją rzeczy musiały za nimi stać cztery pisarki. Hannah już wcześniej zachwyciła się Za zamkniętymi drzwiami i ceniąc głębię psychologiczną tej powieści, natychmiast wysłała mail do B.A. Paris, a ta ochoczo przystała na propozycję wspólnej pracy nad książką o matkach i córkach oraz łączących je skomplikowanych relacjach i sekretach, których strzegą. Wkrótce do Paris dołączyła Clare Mackintosh – nagradzana brytyjska autorka tłumaczonych już na 30 języków bestsellerowych thrillerów, które cieszą się popularnością także w Polsce. Mackintosh znana jest z precyzji i rzeczowości (zanim na pełen etat zajęła się pisaniem, pracowała w policji). Zespół dopełniła Holly Brown, amerykańska pisarka, która na co dzień prowadzi własny gabinet psychoterapii. Jej konikiem są wątki konfliktów psychologicznych między bohaterkami thrillerów. Książki Brown, dotąd niepublikowane w Polsce, zdobyły niemałe uznanie na Zachodzie.
Współpraca
Choć autorki nie znały się wcześniej, szybko złapały nić porozumienia i – jak wspomina B.A. Paris – świetnie się bawiły. Każda z nich z wielkim przejęciem i zaangażowaniem udzielała głosu bohaterce, za którą była odpowiedzialna. Złożenie w całość pisanych przez nie części tekstu okazało się niełatwe, lecz dało wyśmienity efekt. Kolejne odcinki powieści gromadziły coraz więcej i więcej czytelników. Nie było więc zaskoczeniem, że powieść, która latem 2019 roku ukazywała się w odcinkach na platformie Serial Box, już w sierpniu 2019 roku została wydana w całości nakładem wydawnictwa Hodder & Stoughton. Teraz trafia w ręce polskich czytelników!